Bakan Müezzinoğlu’ndan İşsizlik ve İstihdam Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İŞKUR tarafından gerçekleştirilen ‘’Dijital Atölye’’ projesinin tanıtımında istihdam açıklamalarında bulundu.

Bakan Müezzinoğlu’ndan İşsizlik ve İstihdam Açıklaması
Şuanda 14-25 yaş grubu aralığındaki bireylerin 16 milyonunun eğitimli olmasına rağmen işsizlik oranının yüzde 24 seviyelerinde olmasının büyük bir sıkıntı olduğunun altı çizildi. Yeni projelerin yürürlüğe girilmesinin gerçek anlamda öneme sahip olduğu belirtilmekle birlikte, atılan adımlarla birlikte işsizlik oranının düşürülebilmesinin olağan bir durum olduğu belirtildi. Bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘’Dijital Atölye’’ projesinin tanıtımında bu açıklamalarda bulundu. Google’nin bu süreçte 10 milyon lira finansman destek sağlayacağı projenin ülkedeki gençler ve istihdam anlamındaki iletişim ağına çok ciddi anlamda vizyon kazandıracağına dikkat çekildi.

Google’in Geç Kaldığını Söyleyebiliriz

Türkiye vatandaşlarının potansiyelini fark etmekte Google’nin geç kaldığına dikkat çeken Müezzinoğlu, ülkemize güvenildiği takdirde önemli başarıların rahatlıkla gözlemlenebileceğine dikkat çekildi. Başarıların özellikle de bu zamanlarda gelmesinin kaçınılmaz olduğu belirtilmekle birlikte, ülkemizin çok ciddi bir potansiyele sahip olduğu da belirtilmekte. Potansiyel olduğunun en önemli belirtileri arasında her yaş grubundan 1 milyon 250 bin genç olmasıyla açık bir şekilde gözlemlenebileceğine dikkat çekilmekte.

Gençlerimizin Üretkenliğini Geliştirecek Platformlara Önem Verilmeli

Ülkemiz ilerlemesi için çok büyük bir öneme sahip olan gençlerimizin daha üretken fikirler ortaya atabilmesi için bu platformda eğitim alabilmelerinin sağlanması gerektiğine vurgu yapıldı. Bununla birlikte gençlerimizin yaptıklarının arkasında durmasına önemli bir güven duyulduğu belirtildi. Türkiye elindeki bu genç kitlenin gücünü değerlendirmesi halinde çok önemli bir yere gelebilir. Özellikle de bu kadar eğitime aç bir kitlenin üniversite mezunu olduktan sonra işsizlik problemiyle karşı karşıya kalmasının aşılması halinde ve gençlerimizin daha üretken bir modelde yetiştirilebilmesi konusu üzerinde yoğun bir şekilde durulması gerektiği vurgulandı.

Kamu Bu Konuda Tek Başına Başarılı Olamaz

Milli istihdam seferberliği kapsamında 1,5 milyonu aşkın kişinin istihdam edilmesi üzerinde durulduğu belirtilmekte. Ancak bu süreçte kamu kurumlarına iş düştüğü gibi özel kurumların da gerekli istihdam projelerini uygulamaları gerektiğine vurgu yapıldı. 
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2017, 21:18

YORUM EKLE