03 Şubat 2019 Pazar 21:48
Banka 72 Ay Kredi Kartı ve Tüketici Kredileri Yapılandırma Kapsamı

Tüketici Kredileri Yapılandırılması

İhtiyaç kredileri ve tüketici kredileriyle alakalı olarak bir kere olmak şartıyla yapılacak olan 72 ay kredi borcu yapılandırılması kapsamında ayrıntılar belli olmaya başladı. Yapılandırma yapılmasını talep eten vatandaşların bankaları doldurduğu son zamanlarda önem arz eden bu konu hakkında bilgilendirilme yapılması gerektiğini farkettik. Halihazırda bulunan kredi borçlarınız ya da kredi kartlarınızın borçları için yapılacak olan 72 ay borç yapılandırması ve kredi kartı borçlarının yapılandırılmasını gerçekleştirebilmek için kredinizin, kredi kartı borcunuzun takip altına alınmamış olması gerekiyor. Takip altına alınmış kredi ve kredi kartı borçları için 72 aylık yapılandırma hizmeti verilmemektedir. Bununla birlikte kanunda söylendiği şekilde yalnızca ihtiyaç kredilerinde borç yapılandırılması yapılırken, konut kredilerinde ya da taşıt kredilerinde hiçbir şekilde 72 aylık borç yapılandırılması yapılmamakta.

Dün uygulamaya konan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca ayarlanan kredi borçları ve banka kredi kartı borçları hakkında yönetmelik şartları, kurum tarafından bankalar gönderildi.

Ev ve araç kredileri için borçların yapılandırılması işlemi ‘‘72 ay yapılandırma kanunu’’ kapsamında yapılmamaktadır. Kredi kartları ya da ihtiyaç kredisi yapılandırmalarının 72 ay süresinde yapmak isteyen vatandaşların da halihazırdaki borçları takibe alınmamış olmalıdır.

Takip altına alınmış olan borçlar için bankalar karşılık ayırıyorlar. Bu sebepten mütevellit müşterileri ile banka arasında yapılan anlaşmanın ışığında, müşteriye talep ettiği vade ve taksit imkanları ile verilmektedir. Bu konular hakkında yasada herhangi bir vade sayısı gösterilmemiştir. Yeni yapılan ayarlama yalnızca mevcut takibe alınmamış kredi kartı borçları için 72 ay yapılandırma, müşteri yani ihtiyaç kredileri içinde 48 ay olarak belirtilmesini bünyesinde bulundurmaktadır.

Bankacılarca verilen verilere göre yeni bildirilen kanun içinde kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi yapılandırması için karar verilmiş bir faiz oranı yok. T.C Merkez Bankası’nca belirlenen akdi ve gecikme faiz oranları ile, bildiride bulunan kredi kartı aylık en çok gecikme faiz oranı olarak Türk Lirası şeklinde %2,52 olmuştur. Bu oranı geçemeyeceği kesindir.

Kredi kartı borcunu bitirmek isteyen vatandaşlar bu kanun ile 2 adet yöntem ile bu işlemi gerçekleştirebilirler. İlk yöntem halihazırdaki borçlarını 72 ay vadeye böldürerek yapılandırmaktır. İkinci yöntem ise 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borçlarını ödemektir.

Herkes 72 Ay Yapılandırmadan Faydalanamıyor

Kredi kartı yapılandırmalarında kullanılacak olan faiz oranı halen belirlenmiş değil ve bunun da direnme faizi olarak kullanılan %2,52 oranında olmayacağı yönünde konuşmalar yapılmış durumda. Bankaların içinde süren rekabet kapsamında uygulanacak olan faiz oranı ihtiyaç kredisi cari faiz oran aralığı olan 1,20 ile 1,50 değerleri arasında bir faiz olacağı tahmin ediliyor.

Bir taneden fazla kredi kartı borcu bulunan vatandaşlar, tüm kart borçlarını tek bir banka çatısı altında birleştirerek 72 ay vadelendirip ödeme şansı elde edebilmekteler. Vatandaşın maddi gücüne bakılarak belirlenen yapılandırmada, maddi gücü çok düşük seviyede olanlara yapılandırma yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Kredi Kartı Yapılandırma Hesabı

4000 TL borcu olan bir kredi kartı için 48 aylık kredi yapılandırma yapılmasında bankaya ödenecek tutar 5900 TL ,72 ay vadelendirme yapıldığında ise geri ödeme tutarı 7000 TL

Takip altına alınmış kredi kartı borçları için direnme faizi ile yapılandırma yapılacağı durumunda da geri ödemeler ortalama olarak 2000 Türk Lirası dolaylarında yükselecektir.

Böyle konumlara düşmemek için acilen yapılandırma yapmanız siz değerli okurlarımızın faydasına olacaktır. 8000 TL gibi bir borcu ay başına 270 TL ödeyerek 36 ay boyunca vermektense ay başı 200 TL vererek 48 ay boyunca vermeniz sizi daha da rahatlatacaktır.

Yeni ayarlama ile borçların yapılandırılması ve Türkiye ekonomisindeki gelişimin de genişlik kazanması amaçlanmıştır.

Denizbank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı bu durum ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. ‘‘Herkese 72 ay olacak diye bir şey yok. Vatandaşların  bazıları 36-48 ay isteyebilir. Yönetmeliğin yayım tarihinden sonraki ihtiyaç  kredileri ve kredi kart harcamaları yapılandırma kapsamı dışındadır. Yapılandırma  dediğimiz şey kanuni takibe düşmüş krediler değildir. Canlı kredilerdir. Önek  olarak, vatandaş krediyi ödemede zorlanmış, bankada kanuni takibe henüz düşmemiş,  ödeyeceği miktarın altında ödeme yapmış ya da asgari ödeme yapanlar  gösterilebilir. Şu  anda sektörün ihtiyaç kredisi riski 160 milyar liranın üzerinde. Kredi kartı borç  bakiyesi de 80 milyar lira civarında. Bu tutarların tamamı yapılandırma  kapsamında. Bunların hepsi sorunlu demek değil. Burada önemli olan ödemede  zorlananlar yapılandırmaya başvursun. Ödemesini düzenli yapanlar taksit miktarını  düşüreyim diye boşuna faiz yükü altına girmesin. Takibe düşmüş alacaklarla ilgili  zaten daha önce olduğu gibi istenilen vadede taksitlendirme yapılabiliyor.’’ Cümlelerini kuran Müdür Yardımcısı kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye çalıştı.

72 Ay Yapılandırma ile Kredi Kartı Borçlarının Ödenmesi

72 ay yapılandırma kanununun çıkması ile birlikte kredi kartı kullanıcılarını borçlarını ödemek için yapılandırma amacıyla bankalara hücum ettiler.

Bankalar her zaman olduğu gibi yeni çıkan kanunları uygulamada sıkıntılar çıkarmakta ve hesaplamalarda fazla faiz oranları kullanarak yapılandırmalar yapıyorlar ya da yapılandırma bile yapmıyorlar. Müşterilerin çektikleri kredi borçlarını bile 72 ay yapılandırmasına müsaade eden kanun bankalarca bütünüyle uygulanmıyor ve kredi kartı borçları kapsamında yapılan borç düzenlemelerinde asgari ücretinize eklenen yapılandırma ücretindeki %2,02’lik faize dikkat çekiyor.

Pek çok kredi çeşidinde yapılabilen 72 ay borç yapılandırması, bütünüyle borcunu ödemekte sıkıntılar yaşayan vatandaşlar düşünülerek ortaya konmuş gibi dursa da, yapılandırma da uygulanacak olan faiz oranı bütünüyle bankaların tercihine bırakılmış durumda. Bu saçma uygulama sonucunda bankalar yüksek faiz oranları koyarak yapılandırmaları yüksek tutarlara yapmaktalar.

Çok büyük rakamlardan oluşan faiz oranlarında yapılan 72 ay borç yapılandırmaları, yeni kanunla beraber 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekerek borcunu kapatmak isteyen vatandaşlara bankalarca kredi verilmemektedir.

Neredeyse tüm bankalardaki ihtiyaç kredisi faiz oranlarının %1,20 oranlarına kadar indiği bu zamanlarda, bankalar yapılandırmada bulunmak talebi eden müşterilerine bütünüyle kendi belirledikleri faiz oranlarıyla %1,20 ile %1,50 arasında olmak şartıyla 72 aylık kredi yapılandırmaları yapıyorlar.

72 Ay Kredi Yapılandırma Hesaplama

Yapılandırma yapılmakta olan fazla faiz oranlarına önek verilecek olursa aşağıdaki öneği verebiliriz.

10 bin TL kredi borcu olan bir vatandaş borcunu 72 ay vadelendirerek yapılandırmak talebinde bulunursa ve bankasının da 1,45 oranı ile yapılandırma yapabileceğini öğrendiyse, müşteri 72 ay yapılandırma yaparsa borcunu 17.615 TL olarak ödemiş olacak. Bu rakam neredeyse asıl borcunun 2 katı…

10 bin TL borcun yeni kanun ile 48 aylık bir ihtiyaç kredisi çekerek ödeyecek olan vatandaş ise bankanın yaklaşık %1,29 faiz oranıyla kredi verdiği düşünülürse 48 aylık kredi için ödeyeceğiniz rakam 14.244 gibi bir rakam olacaktır.

Bu basit hesaplama ile görebileceğimiz gibi ihtiyaç kredisi çekerek borçlarınızı kapatma fikri diğer fikre göre çok daha hesaplı olacaktır.

Müşteri bankaya olan borcunu ödemek amacıyla kredi çekme kararı aldığında ve bankaya kredi için başvurduğunda banka bunu engellemektedir. Bankalar böyle durumlarda genel olarak müşterinin kredi notunu bahane olarak göstererek müşterinin bu hakkını görmezden gelebiliyor. Müşteriyi mecburen diğer yöntemle borcunu ödemeye iten bankalar yüksek faiz oranları sayesinde müşterisinden daha fazla geri ödeme alıyor. Bizler tarafından size verilebilecek en güzel öneri ise bir bankaya olan borcunuzu o bankadan kredi çekerek ödemeye çalışmamanızdır. Farklı bir bankadan daha düşük faiz oranıyla ihtiyaç kredisi çekerek diğer bankadaki borcunuzu kapatabilirsiniz. Sonuç olarak birçok banka müşteri arayışında ve kredi vermek için 40 takla atıyorlar. Kredi çekmek istiyorsanız size verecek banka çok bol. Yalnız takibe alınmış müşteriler için bu yolda bir sonuç vermeyecektir. Takibe alınmış müşteriler teminatla ya da kefil ile kredi çekme yöntemine gidebilirler.

——————–Yapılandıran——Kredi alan

Borç tutarı ——10.000 TL——–10.000 TL

Vade————– 72 ay————–48 ay

Faiz oranı———%1.45————-%1.29

Aylık taksit——-244,66 TL——-296,77 TL

Fon—————–951,92 TL——-530,64 TL

Vergi—————317,30 TL——176,89 TL

Toplam ödeme—17.615.12 TL—14.244.94 TL

72 Ay Yapılandırma Koşulları Hakkında Merak Edilenler

Kanun kapsamında 72 ay kredi borcu yapılandırması çıktı fakat bankalar uygulamıyor?

Kredi kartı borçlarının ya da müşteri kredilerinin gecikmediğini belirterek veya kredi notunuzun az olduğunu ileterek yapılandırmadan yararlandırmamaktadır.

72 ay taksitten Avukatlık olanlar yararlanabilir mi ?

Hayır. 72 ay müşteri vadesi ya da 72 ay vadeli ihtiyaç kredisi olarak bankalardan verilen bir kredi vadelendirme çeşidi bulunmamaktadır. Kanunu yanlış anlamadan 72 ay kredi olarak anlaşılmamalıdır. Kanun bağlamında 72 ay vadeli müşteri kredisi yapılandırma yapabilirsiniz. Ancak yüksek faiz oranlarıyla borcunuzu 2 katına çıkarmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz faiz oranları kıyaslamalarına göre 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekmeniz daha mantıklıdır.

72 ay yapılandırma yapan bankalar bağlımda da halen kimi bankalara tam olarak yapılandırma bildirisi gitmemiş ve bu yüzden yapamıyorlar. Genellikle çoğu banka yapılandırmaya başlamış.

72 ay yapılandırma yapan var mı ?

Çoğu banka yapılandırma yapmaya başlamış durumda.

72 ay yapılandırmayı önceki yapı etkiler mi?

Halihazırda bulunan kanun halihazırda bulunan tüm kredi kartı ve bireysel kredileri kapsamında bulundurduğu ve önceki yapılandırmalar için herhangi bir durumdan bahsetmemesi durumu vardır.

72 ay yapılandırma ne zaman çıkacak?

Yapılandırma çıktı ve Resmi Gazete’de yayınladı. Bankanıza giderek yapılandırma yaptırabilirsiniz.

72 ay yapılandırmadan takipde olanlara geçerli mi?

Takibe alınmış müşterilerin borçları için karşılık ararlar ve bu durumu merkez bankasına bildirirler. Bunlardan sonra da yapılandırma yapılmaz.

60 Ay Vadeli Olarak Kredi Kartı ve Borç Yapılandırması

31 Aralık 2018 tarihine kadar olan kredi kartı ve kredi borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayan vatandaşlara Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından ayarlanan yapılandırma kampanyası kapsamında borçlarınızı 48 ay vadeli olarak 1.10 faiz oranıyla ve bunun yanında 60 ay vadeli olarak 1,2 faiz oranıyla düzenlettirme imkanınız bulunuyor. Bu avantajın duyulması ile birlikte on binlerce kişi daha şimdiden bankalara saldırdı ve borçlarını düzenletti. Bu saydığımız 3 bankanın kimileri diğer bankalarda bulunan kredi kartı borçlarınız da yapılandırmaktadır. Bundan dolayı diğer bankadan alacağınız istenilen yazı sayesinde kredi kartı borçlarınızı birleştirerek yapılandırma yapabilmektesiniz.

Kredi kartlarının borçlarının yapılandırılması kapsamında sormak istediklerinizi bizlere yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Son Güncelleme: 10.02.2019 18:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Duru Deniz 2019-02-04 17:03:27

Sadece kredi kartı borcuna yapılandırma yapılıyor şuanda.Mevcut ihtiyaç kredimi ödeyemiyorum zorlanıyorum aylık taksitimin azalması için yapışandırma yapmak istiyorum 60 ay yada 72 ay vade ile ne yapmam lazım?

Avatar
Metin Çetin 2019-02-04 00:51:29

Ben emekliyim maaşımı vakıfbanktan alıyorum bireysel kredi ve kredi kartlarımı yapılandırmak istesim aldıgım cevap 1.emekli oluşum 2.2018 se kredi ve kredi kartlarımı ödeyememis olmam gerekirmiş bence bir saçmalık ama ben ne yapabilirim alabilmek için lütfen yardımcı olrmusun veya yol gösterin kime müracat etmem gereikir saygılarımla.

Avatar
Ali Deniz 2019-02-04 13:14:07

İhtiyaç Kredisi İçinde Geçerli Mi 72 Ay Vade?

Avatar
Ali osman eren 2019-02-04 18:19:30

72 ay yapilandirma icin 2018 kredilerimi olmasi gerekiyor

Avatar
AHMET ÇAKIR 2019-02-05 12:51:01

BANKALARIN BİLGİSİ YOK,
NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK??

Avatar
Serkan Yakıt 2019-02-06 11:52:49

Bu haber yeni mi. Önümüzdeki günlerde böyle bir yapılandırma olacak mı

Avatar
Serkan Yakıt 2019-02-06 11:54:09

Bu haber yeni mi. Önümüzdeki günlerde böyle bir yapılandırma olacak mı

Avatar
Mehmet Kadir 2019-02-07 09:48:42

Bu haberden başaka kaynak yok internette arattığım zaman hep eski haberler çıkıyor.
Eski bir haber yeni gibi mi sunuluyor yoksa yeni bir gelişme mi?