Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Yasal Sorumluluklar Neler

Günümüzde bankalar insanların hayatında önemli bir yere sahiptir. Bankalar müşterilerine yardımcı olabilmek adına kredi fırsatları sunmaktadır. Ancak bu kredilerin borçlarının ödenmemesi durumunda bazı sorunlar yaşanmaktadır. Kredi ödemelerini aksatan kişilerin merak ettiği konuların başına; kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu geliyor. Kredi alan kişiler kredi borçlarını ödemezse, bankanın bazı yaptırımlara gitme hakkı vardır.

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Yasal Sorumluluklar Neler

Kredi borcu, bankalardan çeşitli kredi alan kişilerin aylık olarak ödemekle yükümlü oldukları miktardır. Kredi borçları düzenli olarak ödenmezse bankalar tarafından bazı işlemler başlatılır. Kredi borçlarını aksatan kişilere ilk aşamada uyarıcı mesajlar gönderilir. Tüketici kredisi sözleşmesi kanununda da yer alan hükümlere göre, bir kişi kredi borcunu 2 ay kadar aksatırsa, o kişiye banka tarafından 1 aylık daha süre hakkı verilir. Eğer verilen 1 aylık süre içerisinde de kredi borcu ödenmezse, banka kredinin tamamının ödenmesini talep edebilir. Bu süreçten sonraki adımlar tamamıyla bankanın kararına kalmıştır. Banka borç üzerinden %30 oranında faiz uygulaması da yapabilir. Kredi ödemelerindeki aksatmalar kişinin kredi notunun da düşmesine sebep olur. Düşüş gösteren kredi notlarıyla bankalardan kredi almak daha da zorlaşır.

Bankalar kredi ödemesi yapılmaması halinde haciz de yapabilir. Ayrıca kredi kullanan kişinin maaşına maksimum 4 de 1 oranında el koyulabilmektedir. Bu durumda olan kişilerin banka ile görüşerek kredi borcu hakkında bilgi alması gerekir. Bankaların ödenmeyen borç miktarı üzerinden her şeyi haczetme hakkı yoktur. Yapılan düzenlemelerle bankalar ödeme aksatan kişilerin maaşlarına veya mallarının bir bölümü haciz edebiliyor. Bu gibi durumlarda kredi kullanan kişilerin haklarının tamamını öğrenebilmesi için bir avukatla görüşmesinde de fayda vardır.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 23:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler