Banka Şubeleri Bir Bir Kapanıyor

Akıllı telefon teknolojisinin gelişmesi ile beraber bankacılık hizmetlerinin mobil uygulamalarla sağlanması, banka şubelerinin gerekliliğini azalttı. Bankalar şube kapatıyor.

Banka Şubeleri Bir Bir Kapanıyor

Bankacılık sektörünün müşterileri ile ilişkisinde başarı elde edebilmesinin temel sırrı, sunulan hizmetin güvenilirliği ve hızıdır. Öte yandan müşteri kazanma rekabeti konusunda uluslararası sınırları zorlayan bankalar, bu yönden teknolojik gelişmeler ile tamamı ile bütünleşik bir hal kazanmış durumdadır. Çünkü gelişen teknolojik olanaklar, iletişim kanallarının da gelişmesinde ve değişmesinde büyük ölçüde etkili olmaktadır. Bu yönden bankaların sağladıkları hizmetlerin artık son dönemde akıllı telefonlardaki mobil uygulamalarla sağlanmaya başlamasından kaynaklı olarak, şubelerin kapatılmaya başladığı bilgisi kaydedildi.

FACEBOOK ANKET YAPTI, VERİLER GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

Bankacılık sektöründe son yılda Avrupa'da ve Amerika'da şubelerin eskiye oranla daha sık bir şekilde kapatılmasının ardında yatan nedenin akıllı telefonlar olduğu ortaya çıktı. Facebook'un yapmış olduğu bir anket çalışmasına göre telefona yoğun bir şekilde bağımlılık geliştiren kişiler, bankacılık hizmetlerinin de tamamını şubelere gitmeksizin akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştiriyor. Bu anket sonuçları ile son dönemde kapatılan banka şubesi sayııs kıyaslandığında ise durumun sebebi açıklanabilir oluyor. 

Bankalar açısından şubeler ekstra maliyet demektir. Personel ücretleri, işletme kirası ve daha birçok ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle de mobil uygulama ile mobil bankacılık hizmetlerini geliştiren bankalar, şubelerini kapatarak ekstra maliyetten kurtulabiliyorlar

Amerika Birleşik Devletleri'nde son 6 içerisinde kapatılan banka şubesi sayısının 869 olduğu açıklandı. Ayrıca ekonomik kriz döneminden bu yana Amerika'da toplamda 10 bin'den fazla banka şubesinin kapatıldığı bilgisi kaydedildi ve bu rakam oldukça yüksek olarak değerlendirildi. Öte yandan artık şubesiz hizmet verebilen bankalar, mobil uygulamalar aracılığı ile EFT, havale, bakiye kontrolü, kredi ve kredi kartı başvurusu, döviz yatırımı ve vadeli mevduat hesabı hizmetlerini hızlı bir şekilde sunmaktadır.

Önümüzdeki yıllarda şubelerin kapatılmaya devam edeceği ve yakında sadece tek merkezli bankaların hizmet vermeye başlayacağı ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 22:37

YORUM EKLE