Bankalardan İnşaat Firmalarına Faiz Desteği Verilecek! Bakan Berat Albayrak Müjdeyi Verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, inşaat firmalarına faiz desteği müjdesi verdi. Albayrak, çalışmaların tamamlanabilmesi için Bankalar Birliği ile mutabakata varıldığını duyurdu.

Bankalardan İnşaat Firmalarına Faiz Desteği Verilecek! Bakan Berat Albayrak Müjdeyi Verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adım Adım Ekonomi Toplantısı’nda müteahhitlerin konut kredisi faiz oranlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Albayrak, faiz oranlarının düşmeye başladığını anlatarak ilerleyen günlerde oranların düşeceğini konuştu.

Psikolojik Seviyenin Altında Kredi Sağlanıyor

Albayrak, kamu bankalarının anlaşmalı olduğu projeler için sağlanan yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kampanyalarının devam etmesi için çalışmaların sürdüğünü anlattı. Bankanlar Birliği ile mutabakata varılmaya çalışıldığını kaydeden Albayrak, mevcut konut kredisi faiz oranlarının düşürüleceğini işaret etti. Çalışmaların kısa bir süre sonra tamamlanacağını anımsatan Bakan, yüzde 1.68 faizle sağlanan konut kredilerinin yüzde 1.48’e düşürüleceğini söyledi.

Mevduat Faizleri de Düşürülecek

Bakan, konutların sadece oturma amacıyla değil yatırım amacıyla da satın alındığından bahsederek mevduat faizlerinin düşürülmesi gerektiğini konuştu. Faiz oranlarının bir dönem yüzde 30 bandına yükseldiğinin altını çizen Albayrak, mevcut durumda oranların yüzde 20’ye yaklaştığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 13:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler