Bankaların 0,98 Konut Kredisi Kampanyası ile Şimdi Ev Sahibi Olmanın Tam Zamanı! Uygun Kredi Oranları ile Fırsatı Kaçırmayın!

Bankaların 0,98 konut kredisi kampanyası dahilindeki stoklanmış konutların bitmesi sonucu yapılacak yeni evlerin maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle 2019 sonu itibariyle konut fiyatlarında artış olacağı tahmin ediliyor. 0,98 Uygun faiz oranları ile ev alma fırsatını kaçırmayın!

Bankaların 0,98 Konut Kredisi Kampanyası ile Şimdi Ev Sahibi Olmanın Tam Zamanı! Uygun Kredi Oranları ile Fırsatı Kaçırmayın!

Konut Fiyatlarına Zam Bekleniyor

Ev sahibi olma hayali kuran vatandaşların aralarında ne zaman ev alınması gerektiğinin istişaresini yaptığı dönemlerde konu hakkında bir takım açıklamalar yapıldı.

Konu hakkında Alemdar İnşaat’ın sahibi Abdullah Alemdar kritik açıklamalarda bulundu. Alemdar, vatandaşın gündemdeki avantajlı fırsatları kullanmaları gerektiğini ifade etti.

%0,98 Konut Kredisi Kullanılmalı

Abdullah Alemdar, %0,98 faiz oranlı konut kredisi kampanyasının vatandaş için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Alemdar, son dönemlerde 4 bankanın katılımıyla yapılan sözleşmelerle 120 aya kadar uzatılabilen %0,98 faiz oranıyla konut kredisi kullandırma fırsatı yaratıldığını ve Alemdar İnşaat’ın da Halkbank ile işbirliği içerisinde olarak bir sözleşme imzaladığını söyledi. Kalan 3 banka ile de görüşmelerinin sürdüğünü belirten Alemdar, bu şartlar altında da konut kredisi kullandırmaya başladıklarını ve şu an bile 2 adet konut kredisi kullandırılan müşterileri olduğunu ifade etti. Piyasa açısından düşünüldüğünde bu şartlar altında satılan evlerin 2017 sonu, 2018 başı fiyatları ile satıldığını göz önünde bulundurulursa hem ev fiyatlarının zamlanmaması açısından hem de konut kredisinin çok uygun koşullar altında verilmesi açısından, ev almanın şimdi tam zamanı olduğunu belirtti.

Seçimin Ardından Konut Fiyatları Yükselecek

Seçimin ardından konut fiyatlarının yükseleceğini ifade eden Abdullah Alemdar sözlerine, inşaat yatırımında bugüne kadar yaklaşık olarak 15 senedir bir hükümet politikası olduğunu belirterek devam etti. Kendilerinin de bu son süreçte Bolu Ticaret Odası Yönetim Kuruluna seçildiklerine ve Bolu’ da inşaat sektörünü 3 arkadaş birlikte temsil ettiklerine değindi. Bundan dolayı inşaatla ilgili alanlarda daha aktif olmaları gerektiğinden bahseden Alemdar, sektörün şu an bu şekilde durgun olmasının sebebini yalnızca kredinin olmamasına bağlamıyor. Sektörün bugün bu kadar durgun olmasını geçtiğimiz dönemde çok parlak bir grafik çizdiğine bağlayan Abdullah Alemdar, 2019 senesinde 0,98 faizli konut kredisinin vatandaş tarafından kullanılması durumunda seçimden sonra fiyatlarda maliyetin artışından dolayı bir yükseliş görüleceğini tahmin ettiğini ifade etti.

Alemdar, bu durumun şimdiye kadar vatandaşa gösterilmeyen bir durum olduğunu çünkü ellerinde birçok konut stoğunun bulunduğunu, 0,98 faiz oranıyla verilen konut kredisi sonucunda vatandaşın bu krediye başvurmasıyla ellerindeki konut stoğunun eriyeceğini belirtti. Ellerindeki konut stoğunun erimesiyle yeni konutlar inşa etmeye başlayacaklarını bunun sonucunda da oluşan yeni maliyetler gerekçesiyle yeni yapılan evlerin fiyatlarının da yüksek olacağını söyledi. Alemdar’ın tahminine göre yapılacak yeni konutların maliyetleri eskilerine nazaran %50 oranında artacak.

Abdullah Alemdar sözlerine, özet olarak şu an 200.000 TL fiyatla satın alınabilecek bir konutun 2019 senesinin sonlarına doğru 280.000 TL ile 300.000 TL arasında fiyatlara sahip olacağını bunun sebebininse konutların maliyetlerindeki artış olduğunu, yalnızca demirin maliyetinin bile 1/3 oranında arttığını söyleyerek devam etti. Bundan kaynaklı olarak sektörün genelinde %40 ile %60 arasında bir zamlanma söz konusu olacağına değinen Alemdar, bu zamların zorunlu olarak yapılacağını, kazanç elde edilmeden hiçbir konutun satılmayacağını dolayısıyla maliyeti artan evin satış fiyatının da yükselmesinin normal olduğunu ifade etti. Stokta kalan evlerin tükenmesi sonrasında vatandaşı eskiye göre daha pahalı fiyatlarda evler bekleyeceğini belirten Abdullah Alemdar, 2019 sonuna doğru gerçekleşecek zamlara dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 00:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler