Bankaların 10 Bin TL’lik Temel İhtiyaç kredisi başvuru sonuçları ne zaman sonuçlanacak?

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirlerin ardından işlerinden olan vatandaşların ekonomik durumlarını desteklemek adına devlet tarafından bazı yardımlar bulunmakta. Dar gelirli olan aileler, devlet tarafından sağlanan bu krediye başvuruda bulunarak, Bankaların 10 Bin TL'lik Temel İhtiyaç Kredisi başvuru sonuçları ne zaman sonuçlanacak? Sorusunu araştırmaya başladı. İşte kredinin ne zaman sonuçlanacağı ve ayrıntıları yazımızın içeriğinde.

Bankaların 10 Bin TL’lik Temel İhtiyaç kredisi başvuru sonuçları ne zaman sonuçlanacak?

Koronavirüs salgını için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adlı yardım projesinin temel ihtiyaç kredisi kullandırılacağını belirtmişti. Temel ihtiyaçların giderilmesi adına düzenlenen bu ihtiyaç kredisi kamu bankalarınca düşük faiz ve vade oranları ile vatandaşlar yararlanabilecek. Bu temel ihtiyaç kredisinden yararlanmak isteyen kişiler, kredilerin sonuçlanacağı zamanı merak etmekte. Kamu bankaları üzerinden kullanılacak olan ihtiyaç kredisinin sonuçlandırması ile ilgili detaylar haberimizin içeriğinde.

10 bin TL’lik temel ihtiyaç kredisi ne zaman sonuçlanacak?

Yaşanan Koronavirüs salgını mücadelesinde “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adlı yardım paketi yayınlandı. Bu proje ile ilgili olarak, yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmesi adına kamu bankaları üzerinden kredi alabilecek. Kullanılacak bu krediler ne zaman sonuçlandırılacak ve hangi şekillerde kullanılacak? Tüm ayrıntılar haberimizin devamında.

“Temel ihtiyaç desteğini devreye aldık”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak mevcut konu hakkında yaptığı açıklama şu şkeilde;

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” adımları kapsamında tüm kurumlarımızla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına destek olmayı sürdürüyoruz, bankalarımıza aylık 5 bin TL’nin altında geliri olan tüm vatandaşlarımız için Temel İhtiyaç Desteğini devreye aldık.”

İlk 6 ayı ödemesiz olarak kullanılabilen temel ihtiyaç desteği kreşinde 36 ay süre ile bir vade düzenlenecek. 10 bin TL’ye varanda kadar çekilebilen bu kredi ile ilgili olarak koronavirüs salgını yüzünden ekonomisi olumsuz bir şekilde etkilenen kişilere yardımlar yapılacak.

Bireysel temel ihtiyaç kredisi ne zaman sonuçlanacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Berat Albayrak tarafından gerçekleştirilen “Temel ihtiyaç kredisi” yardımı hakkında 36 aya varana kadar bir vade ile yardım sağlanacak. Koronavirüs salgını yüzünden işinden olan ve dolayısıyla maddi sıkıntılar yaşayan aileler için hazırlanmış bu kredinin sonuçları başvuruların yapılmasının sonrasında gerçekleştirilecek.

Halkbank temel ihtiyaç desteği başvurusu ve ödeme tablosu

Kredinin alınabileceği kamu bankalarının bir tanesi olan Halkbank tarafından temel ihtiyaç desteği başvuruları ve ödeme şekiller şöyledir:

 • 6 ay ödemesiz olarak kullandırılacak Temel İhtiyaç Desteği başvurusu Halkbank intenet şube ve resmi intenet sitesi üzerinden yapılmaktadır.
 • 10 bin TL kredi için uygulanacak olan vade süresi 36 aydır. 6 ay ödemesiz kullanılması durumunda kredi tutarı 30 ay vadeye bölünerek eşit taksitler halinde ödenmektedir. Aylık ödenecek miktar ise 376 TL’dir.
 • 7 bin 500 TL kredi için uygulanacak vade süresi 36 aydır. 6 ay ödemesiz kullanılması durumunda kredi tutarı 30 ay vadeye bölünüp, eşit taksitler halinde geri ödenmektedir. Ödenecek aylık taksit miktarı ise 282 TL’dir.
 • 5 bin TL kredi için uygulanacak aylık vade süresi 36 aydır. 6 ay ödemesiz kullanılması durumunda kredi yine 30 ay vadeye bölünerek eşit taksitler halinde geri ödemesi alınacaktır. Ödenecek aylık taksit miktarı ise 188 TL’dir.

Ziraat bankası temel ihtiyaç desteği detayları neler?

Bir diğer kamu bankası olan ziraat bankası ise temel ihtiyaç kredisini veren bankalar arasında bulunuyor. Ziraat bankası tarafından koronavirüs salığın sebebiyle alınacak olan kredinin detayları şu şekilde:

 • 10 bin TL’ye kadar kredi imkanı,
 • 36 ay vade süresi,
 • 6 ay taksit ödemesiz dönem,
 • Eşit taksit ödemeli.

Ziraat bankası tarafından verilen bu ihtiyaç kredisine başvurular intenet bankacılığı veya ziraat bankasının web sitesinden yapılacak.

Vakıfbank temel ihtiyaç desteğine nasıl başvuru yapılır?

 • Bir kamu bankası olan Vakıfbank tarafından temel ihtiyaç kredisi verilmektedir. Bu krediye başvuru yolları şu şekildedir:
 • SMS yolu ile başvuru: Aralarında birer boşuk ile DESTEK, T.C. kimlik numarası, hane geliri bilgileri yazılarak 5724’e SMS gönderilmelidir.
 • Başvurunun değerlendirmeye alınması ile beraber sonucu kişiye Vakıfbank tarafından iletilmektedir.
 • Bilgilendirme sonrasında kredinin onaylanması halinde Vakıfbank mobil, intenet bankacılığı ve Çağrı Merkezi kanallarından kredi hesaba aktarılabilmektedir.

Bakanlardan açıklamalar ve sıcak gelişmeler anbean telefonunda! Tüm haberler burada! Merak ettiğin tüm haberler için Haberport mobil uygulamasını telefonuna indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Tüm sıcak gelişmeler her an ekranında! Instagram’da bizi takip et, haberin kaynağını akışına getir. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Basının gündeminde neler var merak ediyorsan Facebook Grubumuza Katılmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 06:05

YORUM EKLE