Bankaların Konut Kredisi Faizlerindeki Artış Sürecek mi? Konut Kredilerinde Son Durum ne?

Merkez Bankası'nın para politikası sonrası bankaların konut kredisi faizlerindeki artış sürecek mi ve konut kredilerinde son durum ne? Mart ayının sonundan bu yana süren faiz artışları sonrası milyonlarca kişi araştırma yapmaya koyuldu.

Bankaların Konut Kredisi Faizlerindeki Artış Sürecek mi? Konut Kredilerinde Son Durum ne?

Mart ayının sonundan bu yana döviz kurunda yaşanan artışlar konut kredilerine de yansıdı. Yaşanan dalgalanmalar sebebiyle bankalar peş peşe faiz oranlarını artırma kararı aldı. 10 haftalık bir süreçten bu yana artışını sürdüren faiz oranlarının ne zaman gerileyeceği merakla araştırılıyor. 2018 yılında ABD hükümetiyle yaşanan problemler sebebiyle döviz kurunda büyük bir yükselme görülmüş, TL diğer para birimlerine karşı önemli ölçüde değer kaybetmiştir.

Merkez Bankası’nın belirlediği para politikası üzerine faiz oranları kademeli bir biçimde yüzde 22.5 yükselecek. Merkez Bankası’nın izlediği bu strateji sonrasında 10 banka konut kredileri faiz oranlarını artırma kararı aldı. Artış sonrasında ihalelerle birlikte faiz oranlarında küçük düşüşler yaşandı. Döviz kurunun düşme eğilimini sürdüreceği konuşulurken kurun 6.15 seviyesini test etmesi, faizleri yeniden artırdı.

Zorunlu Karşılık Oranı Yükseltildi

Merkez Bankası’nın Türk parası olmayan paraların zorunlu karşılık oranını yükseltme kararı sonrasında döviz kurunda düşüş görüldü. Ancak alınan mevcut kararın kısa vadeli bir çözüm olduğu ve uzun vadede konut kredisi faiz oranlarını düşürmesinin beklenmediği belirtiliyor.

Faiz Oranı Yüzde 2.13 Oldu

28 Mayıs gününde konut kredilerinde faiz oranları yüzde 2.13 seviyesindeyken, en düşük faiz oranıyla kredi veren bankanın güncel faiz oranı yüzde 1.55 olarak güncellendi. 100.000 TL ve daha yüksek tutardaki konutlarda faiz oranı ise yüzde 1.65 seviyesinde.

En Uygun Faizle Konut Kredisi Hesaplama

300.000 TL konut kredisini 10 yıl vade ile alan bir banka müşterisinin vade süresi boyunca bankaya ödemesi gereken toplam tutar 700.000 TL’dir. Bankaya ödenmesi gereken aylık taksit tutarı ise 5 bin 800 TL’dir.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 19:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler