Bankaların Kredi Kullanmak İsteyen Müşterilerde Aradığı Şartlar

Ülkemizde birçok vatandaş kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı kullanmak isteyenlerde aranan şartlar nelerdir? İşte detaylar...

Bankaların Kredi Kullanmak İsteyen Müşterilerde Aradığı Şartlar

Kredi kartı kullanmak isteyen vatandaşlardan bazı şartlar istenmektedir. Bankalar kredi kartı verecekleri kişilerden belirli yükümlülükleri yerine getirmelerini beklemektedir. Aksi halde kredi kartı vermemektedir. Tek bir şart bile yerine gelmezsesorun çıkmaktadır. Kısaca bankalarsizi istediği kalıba sokmak istemektedirler. Bu şartlardan en önemlisi ise en az 6 ay boyunca sigortalı bir işte çalışmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca kredi not denen bir uygulama da var. Kredi notunuz düşükse kredi kartı alamıyorsunuz.

Kredi kartı almak istiyorsanız müracaat edeceğiniz bankanın sizde ilk arayacağı şart yasal sorumluluğunuzun olmasıdır. Yani reşit ve 18 yaşından büyük olmalısınız. Kendi kararlarınızı alabileceğiniz yaşta olmalısınız.

Bankalar kredi çekebilmeniz için de sizden bazı şartlar istemektedir. Kredi çekebilmek için öncelikle belirli bir gelirinizin olması gerekiyor. Gelirinizin ne kadar olduğunu belgelerle ispatlamanız gerekiyor. Eğer iş konusunda istikrarlıysanız, sık sık iş değiştirmiyorsanız bankalar size kredi verebilir.

Kredi çekmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise başka bankalara kredi borcunuzun olmaması gerekmektedir. Bundan dolayı bankalar sizden sürekli bir ödeme performansı beklemektedir. Borcunu ödememiş, borcu takibe düşmüş kişilere kredi verilmemektedir.

Bir diğer husus ise kredi notudur. Kredi çekmek istiyorsanız kredi sicilinizin iyi olması gerekmektedir. Bankalar kredi notu sayesinde kişilerin taşıdığı potansiyel riskleri ortaya çıkarırlar. Kredi notu düşük olan kredi çekememe riskiyle karşı karşıyadır. Ama kredi notunuz yüksek ise kredi çekme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2019, 19:34

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz
Yılmaz - 1 yıl Önce

Emekli aylığına 3 tane banka kıredı verebilirmi


Popüler Haberler