BBVA nedir? Garanti BBVA'nın anlamı ne?

BBVA tanıtımlarının dönmesinin ardından BBVA nedir ve Garanti BBVA'nın anlamı ne sorularının yanıtı araştırılmaya başlandı. BBVA'nın Doğuş Grubu'nun Garanti Bankası hisselerini 2 milyar Euro'ya satın alacağı öğrenildi.

BBVA nedir? Garanti BBVA'nın anlamı ne?

Televizyon ekranlarında ve intenet platformlarında sık sık karşılaşılan BBVA’nın anlamı merak konusu oldu. Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) İspanya menşeili bir bankadır. 1857 yılında Banco Bilbao Vizcaya ismiyle kurulan BANKA, 1999 yılında Argentaria ile birleşmiş ve BBVA kısaltmasını almıştır. Merkezi Bilbao’da yer alan banka; İspanya’nın en büyük ikinci, Meksika’nın ise üçüncü bankasıdır.

BBVA Finans Detayları

İspanyol banka BBVA, 638 milyar Euro aktifleriyle 31 ülkede 51 milyonu aşkın müşteriye hizmet vermektedir. Dünya genelinde 7 bin 362 şube, 21 bin 566 ATM’ye sahip BBVA, kurumsal olarak faaliyet göstermekle birlikte 108 bin 920 kişiyi istihdam etmektedir.

İspanya’nın En Büyük İkinci Bankası

Garanti Bankası’nın yüzde 24.89’luk hissesini 2010 yılında 5.8 milyar dolar karşılığında satın alan BVA, GE hissesi ile bankadaki payını yüzde 25.01’e yükseltmiştir. BBVA, Doğuş Grubu’nun Garanti payının yüzde 14.89’luk bölümünü 2 milyar Euro karşılığında satın almak için de anlaşmaya vardı.

Avrupa ve Asya Pasifik’te de Faaliyet Gösteriyor

Güney Amerika ve ABD sınırlarının yanı sıra Avrupa ve Asya Pasifik Bölgesi’nde de etkinliği olan BBVA, Türkiye, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya, İsviçre ve İngiltere’de de aktif olarak faaliyet yürütmektedir. BBVA, Asya Pasifik Bölgesi ülkelerinden Avustralya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Japonya, Singapur, Güney Kore, Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de ilişki içerisinde.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 20:55

YORUM EKLE
YORUMLAR
aga be
aga be - 1 hafta Önce

ekonomi iyiçe elden çıkıyor yani

rt
rt - 7 gün Önce

erter

Popüler Haberler