BDDK İhtiyaç Kredisi Kullananlara 60 Ay Vade Müjdesi

BDDK'dan ihtiyaç kredisi kullananlara 60 ay vade müjdesi. Taslak metnine göre ihtiyaç kredileri yeniden vadelendirilebilecek. Ödemesi geciken kişiler talep etmesi halinde bu olanaktan yararlanabilecek.

BDDK İhtiyaç Kredisi Kullananlara 60 Ay Vade Müjdesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumu, bireysel ihtiyaç kredilerinin yapılandırılmasında flaş bir karara imza attı. BDDK kararıyla artık ihtiyaç kredisi alan bireyler borçlarını 60 aya varan vade seçeneğiyle yapılandırabilecek. Yönetmelik değişikliği kapsamında, kredi notu iyi durumda olan kişiler ödemekle mükellef oldukları borçları 60 ay sınırıyla yapılandıracak.

Yapılandırma başvurusunda bulunan bireyler için ana para ve faiz tutarı yeniden hesaplanacak. Yeni bir ödeme planı oluşturulacak ve birey borçlarını bütçesine uygun bir şekilde düzenleyebilecek. Ancak ilgili karar değişikliğinin uygulanma prosedürleri bankanın inisiyatifindedir.

İhtiyaç Kredilerine 60 Ay Yapılandırma

BDDK’nın ‘’Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Taslağı’’ düzenlemeleri kredi borçlularını harekete geçirdi. Kredi usul ve esaslarının yanı sıra faktöring firmaları ve kiralama şirketlerinin çalışmalarıyla ilgili de yönetmelik değişikliği yapıldı.

Vade süresinin uzatılmasıyla ilgili bir geçici madde de eklendi. Geçici madde hükmüne göre, anapara ve faiz ödemesi geciken ihtiyaç kredilerinde borç durumları, müşteri tarafından talep edilmesi halinde 60 aya kadar yeniden yapılandırılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 18:43

YORUM EKLE