BDDK Yeni Düzenlemesi! 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi ve 12 Ay Vadeli Telefon Kredisi Verilecek

Bankaların kredi vadeleri ve borç ödeme kredisi ile ilgili olarak birtakım değişiklikler yapıldı. Değişiklikler BDDK tarafından gerçekleştirildi ve 26 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak uygulanmaya başlandı...

BDDK Yeni Düzenlemesi! 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi ve 12 Ay Vadeli Telefon Kredisi Verilecek

Bankaların Kredi Vadeleri ve Borç Ödeme Kredisi İle İlgili Değişikliği

26 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete kapsamında BDDK tarafından banka kredileri ile ilgili değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda krediler bu tarihten itibaren; Konut kredileri, konut kiralama kredileri, öğrenim ve eğitim kredileri, kamu kurumları için verilen krediler dışında,

-Kişisel müşterilerine verilen kredilerin vadesi 60 ay

- 120.000 TL’ye kadar olan araç kredilerinin vadesi 60 ay

- 120.000 TL’den daha yüksek fiyata sahip araçların ve teminatlı kredilerin vadeleri 60 ay

-Bilgisayar satın almayı arzu edenlere verilen kredilerin en fazla vadeleri 12 ay

- Tablet almayı arzu edenler için kullandırılan krediler 6 ay

-3500 TL’ye kadar olan mobil telefonlar için kullandırılan krediler 12 ay

-3500 TL’den daha pahalı telefonlar için kullandırıla krediler 6 ay

Şeklinde belirlenmiş durumda. Bunun yanında bu kredilerin yapılandırılması için kullandırılan kredilerde de yine bu vadeler üzerinden işlem yapılacaktır.

60 Ay Kredi Borcu Yapılandırması Resmi Gazete’de Basıldı

Tüm bunların dışında Resmi Gazete’de basılmış olan metin kapsamında müşterilerin bankadan talep etmesi durumunda, bu kredilerin 60 aya kadar tekrardan yapılandırılması mümkün olabilecek.

Daha evvelden duyurulan borç yapılandırma kredilerinde görüldüğü şekilde BDDK bu konuda yetkiyi yine bankalara vermiş durumda. Müşterinin istemesi halinde yapılandırma yapılabilmektedir. Elbette bu müşterilerin bankalar tarafından istenilen koşullara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bankaların koşullarını sağlayan müşteriler mevzuat kapsamında BDDK kayıtlı olan Akbank, İş Bankası, TEB, Garanti Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası gibi pek çok bankada borçlarını yapılandırabilmektedirler. Fakat daha önce de ifade ettiğimiz gibi müşterilerin bankalarca istenilen koşulları sağlamaları gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 00:24

YORUM EKLE

Popüler Haberler