Belirsizlikler Küresel Büyümeyi Düşürüyor

IMF, küresel ekonominin gelişimiyle ilgili bir rapor yayınladı. Uluslararası Para Fonu tarafından yayınlanan raporda küresel ekonomik gelişim beklentisinin düştüğü görüldü.

Belirsizlikler Küresel Büyümeyi Düşürüyor

Dünya genelinde ülkelerin ekonomik durumlarıyla ilgili beklenti raporları yayınlayan IMF, ülkelerin görünümünü değiştirdi. Siyasi belirsizlikler ve Çin-ABD arasında verilen ekonomik savaş sebebiyle büyüme tahminleri düşürüldü. Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomik büyüme notunu 3,9’dan 3,7’ye indirdi. 

Amerika Birleşik Devletleri Çin’e uyguladığı üst düzey gümrük vergileri sebebiyle bir ekonomik savaş içerisinde. Aynı zamanda da Çin de buna karşılık olarak ABD ürünlerine birtakım yaptırımlar uygulamakta. Buna rağmen IMF, ABD ekonomisine olan beklentisini yüzde 2,9’da sabit bırakmakta. IMF’nin 2019 Çin’i için ise beklentisi yüzde 2,7’den yüzde 2,5’e düştü. Buna gerekçe olarak ise ABD ile Çin arasında süren ticaret savaşı gösterildi. 

Türkiye Büyüme Notu da Aşağı Çekildi

IMF yetkilileri yaptıkları araştırma sonucunda Türkiye’deki ekonomik büyüme beklentisini de düzenledi. Yapılan düzenlemeyle birlikte Türk ekonomisinde büyüme oranı 2018 ve 2019 yılları için sırasıyla yüzde 3,5 ve yüzde 0,4. IMF’nin Türkiye için belirlediği işsizlik oranında da artış görüldü. IMF, bu yıl için yüzde 11, 2019 yılı için de yüzde 12,3 işsizlik oranı belirledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 13:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler