Benzin Belirsizliğinde Son Durum

Uluslararası piyasalarda benzin fiyatlarında düşüş olacağına ilişkin söylemler dolaşmakta. Ancak halen benzin istasyonlarında bir değişiklik görülmemekte. Piyasalarda durum ne olacak?

Benzin Belirsizliğinde Son Durum

Artan benzin fiyatlarının ardından dünya genelinde benzinde indirim müjdesi verildi. Piyasalarda 35 kuruş dolaylarında bir indirim yansıdı. Ancak Eşel mobil gereğince ÖTV’de 35 kuruşluk fiyat artırımı yapılması gerekmekte. Bu yükselişle birlikte ÖTV tutarında tarihi bir yükseliş meydana gelecek.

Hükümet ise uluslararası piyasada alınan bu karar neticesinde bir adım atacak. Ancak benzine zam mı yoksa indirim mi yapılacağı halen büyük bir merak konusu. Vatandaş yüksek fiyatlardan benzin almasın diye benzinde yaşanan fiyat artışları Özel Tüketim Vergisi’nden karşılanıyordu.

Bütün Gözler Akaryakıt İstasyonlarında

Yazarlara göre, hükümetin Eşel mobilin ÖTV kararı sebebiyle atacağı 2 adım mevcut durumda. ÖTV 25 kuruş artırılarak istasyonlarda 10 kuruşluk indirim yansıyabilir. Bir diğer seçenek ise, ÖTV tutarının 2 TL 10 kuruşa yükseltilmesi yönünde. Böylelikle ÖTV, belirlenmiş tavan fiyatını aşacak ve 10 kuruşluk indirim yapılması talep edilecek.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası geçtiğimiz günlerde benzinde litre başına 15 kuruş indirim olduğunu açıklamıştı. Aynı sendika, Özel Tüketim Vergisi’nde alınan gerekçe sebebiyle bu indirimin petrol istasyonlarına yansımayacağını da belirtmişti. Piyasada sadece benzine değil, fuel oile, gaz yağına ve kalorifer yakıtında da indirimler yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 14:52

YORUM EKLE