BES hesaplarından nakit çekme imkanı geliyor

Bireysel Emeklilik Sistemini kullananlara sevindirici bir haber geldi. Yeni bir imkan sağlayan sistemdeki değişiklik merak ediliyor. BES hesaplarından nakit çekme imkanı geliyor.

BES hesaplarından nakit çekme imkanı geliyor

Bireysel Emeklili Sistemini kullanan kişiler sağlık, eğitim, evlilik, mülk sahibi olma gibi nedenlerden dolayı bu sistemi kullanmayı bırakabiliyor. Bu durumu engellemek için kişilere yeni bir imkan sağlanacak. Birikimi olan ve sistemi kullanan kişiler bu birikimi nakit olarak çekebilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nakit Çekme İmkanı

Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye 2019-2023 yılları arasında geçerli olacak 11.kalkınma planı sunuldu. Bu plana göre yurt içi tasarrufun arttırılmasına yönelik çalışmalar olacak. Bu çalışmalar sonucu artan tasarruflar imalatta öncelikli sektörlerin finansmanına yönlendirilecek. Uzun vadeli tasarruf planı sonucu emeklilerin de gelirlerinin yükselmesi hedefler arasında. Bu artış için kamu dışında emeklilik sistemlerine katılım sağlanacak. Bireysel Emeklilik Sistemine katılımın da çoğalması için bazı yaptırımlar gerçekleştirilecek. Bu yapılandırma sistemde kalış süresini arttıracak şekilde olacak. Ayrıca fon tutarı da arttırılacak.

Uzun dönemli tasarrufların olması gençler için cazip olacak. Yaşa göre BES destekleri de değişecek. Nakit ihtiyaçları yüzünden BES ten ayrılanlar için kısa süreli nakit çekme imkanı sağlanacak. BES te bulunan kişiler birikimlerini nakit olarak çekebilecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 14:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler