Beyaz Ete Zam Yapıldı! Tavuk Eti Ne Kadar Oldu? Tavuk Eti Zamlı Fiyatları

Artık beyaz et fiyatlarına da zam yapıldı. Tavuk eti ne kadar oldu? Beyaz et ne kadar? Tavuk etine ne kadar zam yapıldı? İşte tavuk eti fiyatları!

Beyaz Ete Zam Yapıldı! Tavuk Eti Ne Kadar Oldu? Tavuk Eti Zamlı Fiyatları

Son dönemde dövizin artmasıyla birlikte birçok ürüne zam geldi. Neredeyse zam yapılmayan ürün kalmadı. Bu zamlardan beyaz et de nasibini aldı. Beyaz et nisan ayında zamlandı. Herkes bu zammı konuşurken, yemek şirketleri de şikayetlerini anlattı.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, nisan ayında beyaz ete zam yapıldı. Zamma karşı ilk açıklama Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Deneği (BESDBİR) Başkanı Sait Koca'dan geldi. Koca'ya göre zamların en büyük sebebi son dönemde artan maliyetler oldu.

 Koca, ''Sektör olarak son 6 ila 8 aylık dönem içerisinde zararların meydana geldi. Beyaz et fiyatını domates ile kıyaslarsak; domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil" dedi. Aynı zamanda dünya genelinde beyaz et fiyatlarında artış olduğunu da belirtti.

BEYAZ ET ZAMLARINA TEPKİ

Beyaz et fiyatlarına zam yapılmasına tepkiler de geldi. İlk tepki yemek şirketlerinden yapıldı. 

Yapılan açıkalamarda tavuk et üretiminin %20'sini 5 bin kadar yemek şirketi tüketiyor. Bu oran yıllık bazda 180 bin ton tavuk etinin tüketildiği anlamına geliyor.

İstanbul Yemek Sanayicileri Deneği Başkanı Sedat Zincirkıran, beyaz et fiyatlarına yapılan zamlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zincirkıran, ''Zam kararı seçimden hemen sonraki bir-iki gün içinde yansıdı. Evet belli maliyet artışları olabilir. Zam oranı yüzde 20 ile 28 arasında değişiyor. Bu oranlar tek kelime ile korkunç. Yemek sanayicileri için olduğu kadar, nihai tüketici için de çok insafsız bir zam oldu" açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 23:03

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrü
Şükrü - 4 gün Önce

Domates fiyatıyla kiyasliyorsunuz ya ben 3 tl ye domates yiyorum. Ben tavuk etini cok tuketen biriydim
Biraktim yakinda baslarlar firmalar kapamaya dukkanlari bu kafayla zaten nereye kadar. Tüketiciyi uzaklaştirarak ne ticaret yapican.