BitCoin'in Çakılması Devam Ediyor, Kasım 2017'den Beri En Düşük Seviye Görüldü

Dünya piyasalarında bir anda patlama yaşayan ve kısa süre içerisinde ciddi bir değer yükselişi yaşayan Bitcoin, şimdilerde gerilemeyi sürdürüyor. Son süreçte Bitcoin, Kasım 2017'den itibaren en düşük değerini gördü.

BitCoin'in Çakılması Devam Ediyor, Kasım 2017'den Beri En Düşük Seviye Görüldü

Bitcoin piyasası 2017-2018 sezonunun büyük bir kısmında ekonominin başrolü olarak sahnedeydi. Yatırımcı sayısı bir anda tavan yapan ve önce ciddi bir değer sıçraması ardından da devamlı olarak azalma yönlü değer kaybı yaşayan Bitcoin, Kasım 2017'den bu yana en düşük değerine geriledi. An itibariyle 5 bin 790 $'dan işlem gören Bitcoin, dün yaklaşık %4.5 oranında bir düşüş yaşamıştı. Hafta içi ise Salı günü %2.7 oranında bir gerileme kaydeden Bitcoin, yatırımcılarının kalbini kırmaya devam ediyor.

EKONOMİSTLER NE DİYOR

Bitcoin tarzı sanal para birimleri üzerinden yapılan yatırımların ölçümlenmesi ve tahminlerin güçlü olması ne yazık ki çok zor. Güncel piyasası ancak son aylarda stabillik kazanan Bitcoin'in sadece gerileme yönlü hareket ettiği görülüyor. Buradan anlaşılabileceği üzere heyecanlı yatırımcıların bir dönem ciddi olarak yoğunlaştığı, para girdi ve çıktısının yoğun olduğu süreç sona erdi. Hal böyle olunca para biriminin değerinin ani artışlar yaşaması çok düşük olasılıklı görülüyor. Öte yandan piyasanın kimse tarafından görülemeyen başrol oyuncularının spekülasyonlarının da zamanında zenginleşme amaçlı olarak örtülü biçimde yapıldığı düşünülüyor. Yatırımları tek bir kaynağa toplama amacından uzaklaşan Bitcoin'in kendi alt coini olan Bitcoin Cash'e bölünmesinin de değer kaybında etkisi olduğu yorumlanıyor.

Şimdilik sanal para birimi piyasası geride kalan 1 yıllık döneme göre oldukça sakin bir gidişata sahip. Artış öngörüleri Ağustos sonunu işaret ediyor. Yatırımcıların bu gerileme döneminde daha riskli bir kaçış planı yapmak yerine sabırlı bekleyişe girmeleri yine ekonomistler tarafından açıklanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 18:51

YORUM EKLE