Bor Ürünleri İle Geliştirilen Yerli Yakıt Geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor ihracatı ve bor üretimi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Dönmez'in Uluslararası Bor Sempozyumu'nun açılışında verdiği demeçe göre bor ürünleri ile geliştirilen yerli yakıt geliyor! Dönmez, bor ürünlerine Türkiye'den yoğun bir ilgi olduğunu aktardı.

Bor Ürünleri İle Geliştirilen Yerli Yakıt Geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Uluslararası Bor Sempozyumu’nda yapmış olduğu konuşmada, borun kullanım alanından söz etti. Dönmez, bor madeninin alev geciktirici, kanser önleyici ve enerji taşıyıcı ve depolayıcı özelliklerine sahip olduğunu işaret ederek dünya bor rezervinin yüzde 73’ünün Türkiye’de olduğunu konuştu. Dönmez, yüksek değerli ürünlerin üretilebilmesi için yapılanmanın başlatıldığını anlatarak, ‘’Bor Araştırma Merkezi’’ kurulması için çalışma başlatıldığını kaydetti.

Bor üretimi konusunda kalifiye eleman yetiştirilmesi ve uluslararası standartlara çıkılabilmesi için 15 öğrencinin burs aldığı ifade edildi. Dönmez, bu sayının ilerleyen günlerde artacağını konuşarak ilk kez 10 öğrencinin master yapmak üzere çeşitli bölgelere gönderileceğini vurguladı.

110 Ülkeye Bor İhracatı Yapılıyor

Dönmez, bor maddesinin tarım sektöründeki yerini anlatarak, bitki gelişimine önemli katkıları bulunduğu hatırlattı. Bitkilerin soğuğa ve hastalığa karşı dayanıklılığının artmasında önemli bir işlevi olduğunu söyleyen Dönmez, 2018 yılında 4 bin tondan daha fazla bor kullanıldığını belirtti.

Dönmez, bor uygulamasıyla birlikte en az yüzde 20 oranında artış gözlemlendiğini anlatarak, bor ihracatı rakamlarının 1 milyar doların üzerinde seyrettiğine dikkat çekti. Ham madde olarak değil, artık işlenmiş borun satışa sunulduğunu konuşan Dönmez, an itibariyle 100 ülkeye bor ihracatının yapıldığına değindi.

Bakan, temizlik ürünü olarak da bor pazarının her geçen gün büyüdüğünü anımsatarak insan sağlığını öncü konumlandıran borun öneminin daha da artacağını işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 13:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler