Borçlardan Arınma Başladı, Tüm Borçlar Silinecek

Devlet ile vergi barışı süreci için başvurular sürüyor. 2 milyon kişinin başvuru yaptığı yapılandırma için 31 Temmuz'a kadar başvuru yapabilmek mümkün.

Borçlardan Arınma Başladı, Tüm Borçlar Silinecek

Devletin vergi borcu yükü altında kalan vatandaşları bu yükten kurtarmak ve ekonomiyi canlandırmak için başlattığı barış için başvurular devam ediyor. Şimdiye kadar 2 milyon kişinin vergi borcunu yapılandırmak için başvuru gerçekleştirdiği vergi barışı için başvurular 31 Temmuz'a kadar devam edecek. Eylül ayında ise vatandaşlar borçlarına ilişkin taksitleri vergi dairelerine ödemeye başlayacaklar.

ÇOK SAYIDA KİŞİ FAYDALANACAK

2  milyon kişinin barışa gittiği süreçte 31 Mart 2018 öncesi tüm vergi borçları yapılandırılabilecek. Bu kapsamda tüm borçlar uygulamaya dahil edilirken vatandaşlar sigorta prim borçları, öğrenim kredileri, su borcu, trafik ve idari cezalar, askerlik para cezası ve daha birçok borç yükünü hafifletebilecekler. Barış kapsamında gecikme faizleri silindikten sonra Yİ-ÜFE bedeli hesaplanacak ve toplam borç bedeli düşürülecek. 

Borcun ilk taksidini beyan ediken ödeme süresinde peşin olarak ödeyenlerden Yİ-ÜFE bazında hesaplanan tutarın %90'ının tahsilinden vazgeçilecek ve tutarının tamamını ilk 2 taksitte ödeyecek olanlara Yİ-ÜFE tutarında %50 indirim olacak.

Barış kapsamında faydalanmak isteyenler vergi dairelerine, SGK borçları için ise elden yada posta aracılığı ile SGK il müdürlüğüne başvurulabilecek. Maliyeye olan borçlar için intenetten www.gib.gov.tr üzerinden başvuru yapılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 18:12

YORUM EKLE