Borsa 2015 Ocak Ayından Sonra İlk Kez En Yüksek Seviyesine Çıktı

Bütün dünyada borsa anlamında büyük bir değer kaybı söz konusuyken, ülkemiz şuanda Ocak 2015 tarihinden beri çok uzun bir süre sonra yüzde 1.47 değer kazanarak 91 bin 45 puana ulaştı;

Borsa 2015 Ocak Ayından Sonra İlk Kez En Yüksek Seviyesine Çıktı
Ekonomik anlamda atılan adımlar nihayet sonuç vermeye başlamış durumda. 15 Temmuz gecesinin ardından meydana gelen dalgalanmalar, ülke kalkınmasının artırılabilmesi adına proje yürürlüğe koymayı adeta zorunlu hale getirmişti. Artan döviz kurları sebebiyle vatandaşlarımızın alım gücü azalmış, enflasyon oranlarının da artış göstermesiyle birlikte büyük sıkıntılar meydana gelmiştir. Yaşanan bu tür durumların önüne geçebilmek için ise vatandaşlarımızı destekler nitelikte adımlar atılmış ve bu süreçte borsada nasibini almıştır.

Bütün gelişmekte olan ülkeler piyasasında borsada bir düşüş söz konusuyken, İstanbul bu durumda zirveyi zorlamakta. 25 aydır 90 bin puanın üzerine dün çıkmayı başaran İstanbul, büyük başarıya imza atmış durumda. Borsanın bu kadar büyük bir yükselişe ev sahipliği yapmasının en önemli sebebinin ise banka endeksi olduğu söz konusu. Sadece dün günü 1.47 yükselişle birlikte toplam 91 bin 45 puanla kapatan borsa da ciddi bir ivme kazanıldı. Bu süreçte döviz kurlarında başarıların elde ediliyor olmasının da doğrudan bu durumu tetiklediği ve ilerleyen günlerde çok daha yeni başarılar da söz konusu olabilir.

Türkiye Büyük Başarılara Ev Sahipliği Yapmakta

Kasım ayından bugüne kadar borsaların durumlarında dünya genelinde bir değer kazanma durumunun söz konusu olduğu belirtildi. Böyle bir durumun meydana gelmesinde ABD’nin yeni seçimlerinin de etkisi su götürmez bir gerçek. Cumhuriyetçi aday Donald Trump’un yeni ABD başkanı olması bu durumu doğrudan etkiledi. Şuanda ise ülkemizin rüzgarı arkasına alarak büyük bir ilerleme kaydediyor olması da gözlerden kaçmamakla birlikte ne kadar ciddi bir süreçten ne kadar güçlü bir şekilde çıktığımız da uluslararası anlamda da görüldü.

Geçtiğimiz aylarda 4 Türk Lirası zirvesine kadar yaklaşan dövizin geçtiğimiz hafta 3.60 seviyesinin bile altını görmesi, önemli başarıların habercisi olmakta. Meydana gelen terör saldırılarına ve darbe kalkışmasına rağmen halen istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydetmekte olan ülkemiz, çok daha önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Öncelikle ekonomik sürecin tam anlamıyla toparlanabilmesi adına atılan adımlar, borsadaki yükseliş ile meyveler vermeye başladığını göstermekte. Uluslararası anlamda atılan adımlar, yabancı ülkeler ile olan ilişkilerimizin normalleşmesi gibi durumlar doğrudan ülkemiz kalkınma seviyesini etkileyecek nitelikler arasında da yerini bulmakta.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 13:20

YORUM EKLE