26 Mart 2020 Perşembe 10:06
Boşanan kadın babasının maaşını alabilir mi?

Boşanan kadınların merak ettiği konular arasında babasından maaş alıp alamayacağı yer almaktadır. Boşanmış ve babası vefat etmiş kadınlar maddi sıkıntılar yaşamamak için babasının maaşını alıp alamayacağını araştırıyor. Devlet, evlendikten sonra boşanmış kadınların maddi zorluklar çekmemesi için bazı yardımlarda bulunmaktadır.

Bu yardımlardan bazıları kadının nafaka alması, dul maaşı alması ve babasının maaşını alması gibi yardımlardır. Eşlerinden ayrılan kadınlar boşandıktan sonra babasının maaşını almak istiyorsa bunun için devletin bazı şartlarına uyuyor olması gerekmektedir. Şartları sağlayan kadınlara babasının maaşı verilmektedir.

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Eşinden boşanmış olan kadınlar bazı şartları yerine getirdiği zaman babasından kalan maaşı alabilmektedir. Kadınlara eşlerinden boşandıktan sonra pek çok yardım sağlanmaktadır. Bu hakların tamamı devlet tarafından karşılanır ve yardımların verilmesi için kadınların aranan şartlara uyuyor olması gerekmektedir. Belirlenen şartlara uymayan kadınlara yardım sağlanmamaktadır.

Kadın, eşinden boşanmışsa ve babası hayatta ise babasına bağlanmış olan maaşın bir kısmını alabilmektedir. Bu maaşı alabilmek için kadının emekli olmaması, babasının emekli olması ve eşinden boşanmış olması ve aynı evde yaşamıyor olması gerekmektedir. Sahte boşanma düzenleyenleri engellemek için bu önlem alınmıştır.

Sahte boşanma ile maaş alanların tespit edilmesinden sonra kişiler büyük cezalara çarptırılmaktadır. O zamana kadar alınan tüm paranın da devlete geri ödenmesi gerekmektedir.

Boşanan Kadınlara Yapılan Yardımlar

Kadınlar, eşlerinden boşandıktan sonra maddi zorluk çekmesin diye devlet kadına destek sağlamaktadır. Bu desteklerden biri de nafakadır. Boşanma sırasında nafaka ile kadın bazı taleplerde bulunabilmektedir. Aynı zamanda da devlet, boşanan kişilere babasının maaşını da bağlayabilmektedir. Bu yardımlar sayesinde kadının mağduriyeti ortadan kaldırılır.

Babasının maaşını alabilir ve alabileceği diğer yardımlar da şunlardır;

-Dul aylığı bağlanması,

-Hayatta olan babasının maaşının bir bölümünü alması,

-Nafaka.

Boşanan Kadının Babasının Maaşını Almak İçin Sağlaması Gereken Şartlar

Boşanan kadınların babasının maaşını alabilmesi için bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartların hepsini sağlamalıdır. Bir tanesi bile uymuyor olsa bu durumda maaş verilmemektedir. Şartlar şunlardır:

-Kadının herhangi bir yerde çalışmıyor olması,

-Aylık düzenli / sabit geliri olmaması,

-Vefat etmiş babasının en az bir kurumdan sosyal güvencesi,

-Boşanan kadın devlet memuru olmamalı,

-SGK veya başka bir sosyal güvencesi olmamalı,

-Emekli olmaması, babasının emekli olması,

-Boşandıktan sonra tekrar evlilik yapmaması.

Yukarıda belirtilen şartlara uyan boşanan kadınlar babalarının maaşlarını alabilmektedir. Ancak uymayan bir şart varsa bu durumda maaş verilmemektedir. Aranan şartlar yukarıda belirtildiği gibidir. Şartlara uyan kadınlar maaş almak için başvuru da bulunabilir.

Erkek Çocuklar Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Vefat eden babanın erkek çocukları da babasının maaşını alabilmektedir. Ancak maaşı alabilmeleri için 25 yaşın altında olmaları gerekmektedir. 25 yaşından küçük olan çocuklar devlet tarafından güvence altına alınmakta ve vefat eden babalarının maaşları onlara bağlanmaktadır. Erkek çocuklar için devlet tarafından aranan şartlar şunlardır:

-Lisede eğitim görenler için 20 yaşına kadar destek,

-Üniversitede eğitim gören veya mezun olanlar için 25 yaşına kadar destek,

-Herhangi bir gelirinin olmaması.

Boşanan Kadın Babasından Kalan Maaşı Alabilir Mi? Yüzde Kaçını Alabilir?

Boşanan kadınlar yukarıda belirtilen şartlara uyuyor ise babalarının maaşlarını alabilmektedir. Bu şartların dışında maaşı alınacak kişinin sosyal durumuna da bakılmaktadır. Hangi sosyal güvenlik kurumundan ne kadar maaş aldığına ve memur emeklisi olup olmadığına bakılmaktadır. Bunların yanı sıra SGK ve Bağ- Kur emeklisi olan kadınlar, babaları eğer emekli sandığından emekli olmuşsa bu maaşı da ilave olarak alabilmektedir.

Kadınların 3 maaş alma hakkı bulunmaktadır. SGK emeklisi olan kadın, vefat eden Bağkurlu eşinden maaş alabilir ve aynı zamanda babası emekli sandığından emekli ise onun aylığını da ve kendi maaşını da alabilmektedir.

Verilen maaşlardan kesinti yapılmaktadır. Annenin ve çocukların hayatta olması durumunda aldığı maaş oranına göre verilen maaşlarda kesintiler değişiklik göstermektedir. Bütün ihtimaller göz önünde bulundurulduğunda kesintilerin yüzdeleri şu şekilde hesaplanmaktadır:

-Maaş alacak çocuğu bulunmayan bir anne maaşın %75 ini alabilmektedir.

-Anne hayatta ise %50’si alınır.

-Boşanan kadın babasının maaşının %25’ini alabilir.

-Anne hayatta değilse %50’sini alabilir.

Hangi Durumlarda Kadınların Babasından Aldığı Maaş Kesilir?

Boşanan kadınlar veya bir şekilde babasından maaş alan kadınlar bunu haksız şekilde elde etmişse maaşları kesilmektedir. Belirtilen şartlardan birine bile uyulmadığı ortaya çıkarsa bu durumda yine maaş kesilmektedir. Maaş bağlandıktan sonra bazı şartlar değişmişse, öneğin tekrar bir evlilik yapılmışsa bu durumda yine maaş kesilmektedir. Şartlardan birinin bozulduğu bilgisini vermeniz gerekmektedir yoksa durumun bozulduğu tarihten itibaren verilen maaş sizden tahsil edilmektedir.

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Nasıl Alır?

Boşanan kadın babasının maaşını almak için ilk olarak başvuru yapmalıdır. Devlet, boşanan kadınların yaptığı başvuruları inceler ve değerlendirmeye alır. Değerlendirme sonucu devletin belirlediği şartlara uyan kadınlara babasının maaşı verilmektedir.

Başvuru için Bakanlıklara veya SGK müdürlüklerine gidebilirsiniz. Emekli sandığı için maaş başvuruları deneyimli olan kişiler tarafından destek alınarak yapılmalıdır. 2020 yılında dul maaşları 550 TL olmuştur. Geçen yıl dul maaşı 500 TL olarak verilmişti. Bu sene enflasyon oranı da katılarak bu fiyat 550 TL oldu.

Son Güncelleme: 26.03.2020 10:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler