İstanbul 23°
parçalı az bulutlu
24 Nisan 2020 Cuma 14:33
Boşanan kadınlara yapılan devlet yardımları ve destekler
Takip Et:

Türkiye Devleti, boşanan ya da kocası ölen kadınlara devlet desteğinde bulunmaktadır. Belediyelerin ve valiliklerin içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde boşanan ve ihtiyaç sahibi olan tüm kadınlara maddi desteklerde bulunmaktadır. Dul maaşından yararlanabilmek için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Bundan ayrı olarak bazı sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahibi olan boşanmış kadınları tespit ederek çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Boşanmış durumda olan işsiz kadınlara da İŞKUR bünyesinde iş bulunmaktadır. Sosyal devlet olmanın gereğini yerine getiren devletimiz, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmemek için bu tür yardımları yapmaktadır.

Dul Maaşı Nedir?

Dul maaşı, kocasından boşanan ya da kocası ölen kadın vatandaşlarımıza verilen maddi destektir. Kocası vefat eden kadınlara 2 ayda bir verilen bu ödenek, aylık 275 TL olmak şartıyla iki ayda bir 550 TL olarak ödenmekteydi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme sonrasında eşi vefat eden kadınlara bundan sonra artık aylık olarak 325 TL maaş ödenecek. 2020 yılı dul maaşı aylık olarak 325 TL’ye çıkarıldı. Artık dul kadınlar iki ayda bir 650 TL maaş alacak. İlgili yerlere başvurduğunuzda dul maaşınız yatırılacaktır. Ancak bazen dul maaşı alabilmek için eşinden boşanıp beraber yaşamaya devam eden insanlar da ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum tespit edilirse büyük bir para cezası uygulanacaktır. Dul maaşı, dul kadınlarımıza verilmektedir ve ödemeler nakit olarak sağlanmaktadır. Maaşı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Dul maaşı aldığınız süreçte ekonomik durumunuzun düzelmesi halinde maaşınız kesilecektir. Çünkü bu maaş sadece durumu kötü olan kadınlara verilmektedir. Maaşı aldığınız dönemde eğer sigortalı bir işe girerseniz maaşınız yine kesilecektir.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Yardım yapılacak kişinin dul olması ve sonrasında resmi nikahla evlenmemesi,
 • Sigortalı bir işte çalışmaması,
 • Bir gelirinin olmaması,
 • Yetim aylığı gibi farklı yardımlardan yararlanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Verilecek mi?

Geçtiğimiz günlerde çıkarılan torba yasa neticesinde, dul ya da yetim aylığı alan kişilere ikramiye verileceği belirtildi. Yasa içerisinde yer alan ifadelere göre dul ya da yetim aylığı alan kişilere Kurban ve Ramazan bayramlarında ayrı ayrı olmak üzere yılda iki kez 1.000 TL ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. Ancak burada farklı bir ayrıntı vardır. Maaştan aldığınız yüzdeye göre size ikramiye verilecektir. Eğer maaşınızda %50 pay alıyorsanız ikramiyeniz 500 TL olacaktır.

Dul Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Dul olan kadının sonradan resmi nikahla biriyle evlenmesi,
 • Maaş sürecinde sigortalı bir işe başlaması,
 • İlerleyen dönemlerde durumunun düzelmesi,
 • Resmi şartlarda olmasa bile bir başkasıyla aynı ortamda yaşaması ve bunun tespit edilmesi durumunda dul maaşı kesilecektir.

Dul ya da yetim aylığına E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Annesi ya da babası vefat eden ve yetim maaşı alan bir kadın, ilerleyen dönemlerde evlenirse yetim aylığı kesilecektir. Evlendikten sonra boşanırsa hem dul aylığına hem de yetim aylığına başvurusunu yapabilecektir. Ancak her iki maaşı da aynı anda alamaz. Dul kadınlar ayrıca muhtaçlık aylığı da alabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı Nedir?


Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde verilen muhtaçlık aylığı, önceki yıllarda 679,64 TL olarak verilmekteydi. 2020 yılında yapılan yeni düzenleme sonrasında muhtaç durumunda olan engellilerle yetim olan çocukların her birine aylık 914,49 TL ödenmesine karar verildi. Bu maaş için önce muhtaçlık aylığı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yetkililerin gerekli incelemelerinde sonra uygun görülürse size muhtaçlık maaşı bağlanıyor. Muhtaçlık maaşı tıpkı yetim aylığı gibi yetimlere verilmektedir. Muhtaçlık aylığı alabilmeniz için şu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

 • Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir maaşı ya da geliri olmamalıdır.
 • Başvuru yapan kişinin sigortalı bir işte çalışmaması gerekmektedir.
 • Bir gayrimenkulü varsa buradan aldığı gelirin muhtaçlık maaşını geçmemesi gerekmektedir.
 • Başvuracak kişinin engellilik durumu varsa başvuru belgelerinde bu durumu da belirtmesi gerekmektedir.

Muhtaçlık aylığına başvurmak için birçok yol mevcuttur. İntenet adresleri üzerinde bulunan başvuru formlarını doldurarak kolayca başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak sadece oradan başvuru yetmez. Sizden istenilen belgeleri tamamlayıp en yakın Vakıflar İl Müdürlüğü temsilciliğine şahsen giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Formunuzu eksiksiz olarak doldurarak imzalı bir şekilde teslim etmeniz gerekiyor.

Belediyelerin Kadınlara Yaptığı Yardımlar Nelerdir?

Her belediyenin içerisinde Sosyal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunur. Bu yönetmelikte yer alan maddelere göre belediyelerin yapmak zorunda olduğu ayni ve nakdi yardımlar şu şekildedir:

 • Sigortalı olarak çalışmayan, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere ve ailelere yardım.
 • Gıda ihtiyacını karşılayamayan evlere düzenli olarak gıda yardımı.
 • Yaşlı ve engellilere yardım.
 • Gelişen doğal afetler dolayısıyla yardıma muhtaç kalan aileler ve kişilere yapılan yardımlar.
 • Hastalığından dolayı çalışamayacak durumda olan kişiler.
 • Belediye ekiplerince tespit edilen yardıma muhtaç kişilere ve ailelere yapılan yardımlar.
 • Eğitim yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi olan kişilere burs ve kırtasiye yardımı.

Belediye yardımlarından yararlanmak isteyen kişiler, ikametgah belgesi, TC kimlik fotokopisi ve başvuru dilekçesi ile birlikte muhtarlara, belediyelere ya da kolluk kuvvetlerine giderek başvuruda bulunabilirler. Başvurudan sonra belediye tarafından belirlenen inceleme ekipleri başvuru sahibini ziyaret eder. Gerekli incelemelerden sonra başvuru sahibinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı tespit edilir. Başvuru olumlu sonuçlanırsa yardımlardan yararlanılır.

Belediyelerin Nakdi Yardımları

Belediye bünyesinde bulunan Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından başvuru sahibinin evinde yapılan incelemeler sonrasında mağduriyet durumu ortaya çıkarsa yardım yapılmasına karar verilir. Yardımlar genellikle yardım kartları, çekler veya anlaşmalı mağazalarda geçerli olan alışveriş çekleri olarak verilmektedir. Çünkü direkt para vermek insanlık onurunu zedeleyeceğinden bu şekilde yardım yapılır. Ayrıca yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız da belediye ile bir sözleşme imzalar. Eğitim yardımları da ihtiyaç sahiplerine burs olarak yardımlar verilmektedir.

Burs yardımları ihtiyaç sahibi olan kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Belediye yardımları da sınırlıdır. Yıl içerisinde belli dönemlerde bu yardımlar ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Bu kurul tarafından bir harcama yetkilisi belirlenir. Kararların tümünü de belediye başkanı onaylar.

Belediyelerin Ayni Yardımları

Belediyelerdeki yardım yönetmelikleri kapsamında ihtiyaç sahiplerine ayni yardımlar da yapılmaktadır. Bu yardımların içerisinde gıda, ısınma, yiyecek, giyecek, kırtasiye, ulaşım, eğitim yardımları, ilaç, engelli yardımları gibi yardımlar bulunmaktadır. Bu yardımları sadece belediyeler vermemektedir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar üzerinden de bu tür yardımları başvurabilirsiniz. Muhtarlıkların veya belediyelerin işbirliği içerisinde olduğu sivil toplum kuruluşları üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Ayni yardımları da belediye başkanının onaylaması gerekmektedir.

Ayni veya nakdi yardımların hangisi olursa olsun, yapılan başvuruda doldurulan dilekçe içerisinde gerçeğe aykırı beyan tespit edilmesi durumunda tüm yardımlar kesilir. Yardım yapılan dönem içerisinde yardım yapılan kişinin durumu düzelirse yine yardımlar kesilecektir.

 


Son Güncelleme: 24.04.2020 14:33
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.