Boşanmış Dul Kadına Devlet Tarafından Sağlanan Sosyal ve Maddi Yardımlar 2019

İhtiyaç sahiplerine kamu bütçesinden yardım fonları oluşturulmuştur. Boşanma veya ölüm suretiyle dul kalan kadınlara SGK, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediye başta olmak üzere birçok kurum maddi yardımlarda bulunmaktadır.

Boşanmış Dul Kadına Devlet Tarafından Sağlanan Sosyal ve Maddi Yardımlar 2019

TÜİK istatistiklerine göre evliliğin ilk 10 yılında boşanma oranı yüzde 49 bandında seyretmektedir. Hem boşanma hem de eşinin vefat etmesi sonucunda dul kadınlar göz önünde bulundurularak sosyal yardımlar verilmektedir. Özellikle de çocuklu ve dul kadınlara çalışamamaları durumda maddi yardım yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Dul Yardımları

Eşi vefat etmiş veya eşiyle ayrılmış dul kadınlara yardım kampanyaları düzenlenmektedir. Boğaziçi Üniversitesi’nin çalışmaları ile 2010 yılından bu yana sosyal yardım fonu oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda eşi vefat etmiş kadınlara 2 ayda bir olmak suretiyle ödemeler yapılmaktadır. Yardımdan eşini kaybedenler, güvencesi olmayanlar, maddi darlık içerisinde olanlar yararlanabilmektedir. Yardım tutarları PTT üzerinden ihtiyaç sahibine finanse edilmektedir.

Dul Aylığı Başvuru Detayları

Dul kadının Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri’ne başvuruda bulunması gerekmektedir. İkametgah ettikleri il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yaparak ödenekten yararlanabilirsiniz. Kişi maddi zorluk çektiği süreç boyunca dul aylığından faydalanabilmektedir.

SGK Dul Aylığı

Eşi vefat eden kadınlar SGK üzerinden dul aylığı alabiliyor. Emekli maaşını SGK üzerinden alan bireyin yaşamını yitirmesi sonucunda kişinin eşine aylık maaş verilmektedir. Başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresine e-devlet bilgilerinizle girmeniz yeterli olacaktır. Ancak SGK’nın dul aylığı yardımından yararlanabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kişi, resmi nikah ile başka birisiyle evlenir veya SGK güvencesiyle çalışırsa dul aylığı kesilir. Aylık maaş tutarının yüzde 50’si kadardır. Ancak kişinin aylık maaşı bulunmayan çocuğunun olmaması halinde bu tutar maaşın yüzde 75’i kadar olmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Yardımı

T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, yetim çocuklara muhtaç aylığı vermektedir. Yüzde 40 engellilik raporuna sahip kişiler için de sağlanan bu olanak 2019 yılında 817 TL’ye yükselmiştir. Sosyal güvencesi bulunmayan, geliri olmayan, bakım altına alınan ve mülke sahip olmayan kişiler başvuruda bulunabilirler. https://www.vgm.gov.tr/Dosyalar/2%20Muhtac%20Engelli%20Ba%C5%9Fvuru%20Formlar%C4%B1.pdf sayfasında yer alan kişisel bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

SGK Ölüm Aylığı

SGK, dul kalan kadınlara ölüm aylığı yardımı da yapmaktadır. Başvuruda bulunacak kişilerin 1800 günlük ölüm sigortası girişi olması, A düzeyinde sigortalıların 5 yıl boyunca sigortalı olarak çalışması ve 900 günlük ölüm primi yatırmış olması gerekmektedir. Vazife malulü kişilerin eşlerine veya çalışma sırasında kesilen kişilere eşin vefat etmesi suretiyle ölüm aylığı bağlanır.

Boşanan Kadınlara Belediye Yardımları

Eşiyle hangi sebeple olursa olsun boşanan ve maddi zorluk yaşayan kadınlara belediyeler tarafından gıda, yemek, kömür, iş bulma ve maddi para yardımı yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 07:35

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yahyamete
Yahyamete - 3 ay Önce

1080gunedusmesinibiranoncedusmesigerekirMaduriyetlercokfazla

Popüler Haberler