BSMV nedir? BSMV oranı hesaplama detayları

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) nedir? BSMV, bazı bankacılık işlemlerinden alınmakta olan kesintilerdir. İşte BSMV oranı hesaplama detayları.

BSMV nedir? BSMV oranı hesaplama detayları

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) bankaların elde etmiş oldukları komisyon ve ücret gelirleri, sigorta firmalarının sigorta poliçelerinde göstermiş olduğu prim tutarlarının yüzde 5’i kadar alınan vergidir. Türkiye’de 1986 yılında uygulamaya koyulan bu uygulamaya göre; BSMV rakamlarının gerçekleşen faiz kazancının ne kadarlık bölüme tekabül ettiği BSMV oranına denk gelmektedir. Yüzde olarak ifade edilir ve BSMV oranı bankalar, sigortalar ve bireysel müşteriler için yüzde 5 olarak belirlenmiştir. BSMV oranı yüzde 5 yani 0.05 ile çarpılarak belirlenmekle birlikte, bankalararası işlemlerden alınan BSMV oranı yüzde 1’dir.

İlgili Kanun Hükümlerince;

Bankalar, sigorta firmaları, aracı firmalar, bütün ticari ve bireysel bankacılık ürünleri, mevduat faiz oranları, EFT hesap işletim ücreti için yüzde 5 oranında BSMV kesintisi yapılmaktadır. Tüketici bireyleri yakından ilgilendiren bir konu ise BSMV’nin yanı sıra yüzde 15 oranında yapılan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintileridir.

BSMV Hesaplama Detayları

Bireysel ihtiyaç kredisi, taşıt ve ticari krediler üzerinden alınmakta olan faiz oranlarıyla vadeli mevduat faizleri vadesiz mevduat hesabı faiz kazancından yüzde 5 oranında BSMV kesintisi yapılmakla birlikte, kanun hükümleri konut kredilerinden BSMV alınmamasını ön görüyor. Sabit taksitle ödeme yapan vatandaşların faiz oranları ve bununla beraber BSMV ve KKDF oranları da giderek düşmektedir.

İlk Taksit

Faiz oranı: anapara ve aylık kredi faiz oranı 10.000 x %22 = 220 TL

BSMV : 220 x 5/100 = 11 TL,

KKDF : 220 x 15/100 = 33 TL’dir.

Bu bağlamda ödenmesi gereken anapara tutarı 720 TL, taksit tutarı ise 984 TL’dir.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 14:54

YORUM EKLE

Popüler Haberler