Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte TÜİK enflasyon oranlarına göre 2020 Nisan ayı kira artış oranları

Coronavirüs nedeniyle vatandaşlar evde kendilerini karantina altına almaya devam ederken bu ay kiraya ne kadar zam gelecek sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. İşte TÜİK enflasyon oranlarına göre 2020 Nisan ayı kira artış oranları

Bu ay kiraya ne kadar zam gelecek? İşte TÜİK enflasyon oranlarına göre 2020 Nisan ayı kira artış oranları

Ev sahibi ve kiracılar Nisan ayı TÜFE artış oranlarını merak ediyorlar. Kira sözleşmelerini Nisan ayında yenileyecek kiracılara yıllık olarak belli oranlarda zam yapılmaktadır. Yapılan zam tutarları Borçlar Kanunu çerçevesinde hesaplanmaktadır. 2018 yılında enflasyon oranlarındaki yükselişin kiracılara olumsuz yansıması sebebiyle kira artış hesaplamalarında bazı değişikliklere gidilmesine karar verilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı 2018 yılı Eylül ayında duyurulmuştu. Açıklanan Yeni Ekonomi Paketi çerçevesinde kira zammı ÜFE oranlarına göre hesaplanmaktadır.

2020 Nisan ayı kira artış oranı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon rakamları açıklamıştır. Konut veya işyeri kira sözleşmesi bu ay yenilenecek kiracılara ne kadar zam yapılacağı da ortaya çıkmış oldu. TÜFE yıllık yüzde 11.86 ve aylık yüzde 0.57 artış gösterdi. Yurt içi üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 8.50, aylık yüzde 0.87 oranında artış göstermiştir.

TÜFE, 2020 yılı Mart ayındaysa bir önceki aya oranla yüzde 0.57, bir önceki yılın Aralık ayına oranla yüzde 2.29, bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 11.86, 12 aylık ortalamaya göre yüzde 13.33 oranında artış göstermiştir.

Yİ-ÜFE, Mart ayında geçtiğimiz aya oranla yüzde 0.87, geçtiğimiz yılın Aralık ayına oranla yüzde 3.22, geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 8.50, 12 aylık ortalamaya göreyse yüzde 12.61 oranında artış göstermiştir. Buna göre;

Mevcut kira bedeli 1000 TL olan bir taşınmaza yüzde 13.33 oranında yani 133 TL zam yapılabilecektir.

Hayatın tüm renkleri burada! Merak ettiğin tüm gelişmelerin bildirimleri her an telefonunda! Mobil uygulamamızı hemen yükle! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Sıcak haberleri anında öğrenmek için bizi Instagram’da da takip etmeye başla! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Güncel haberler hakkında yorumlarını dile getirmek istiyorsan, sen de Facebook Grubumuza katıl! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 21:07

YORUM EKLE

Popüler Haberler