Bu Yıl Yaş Üzümün Yılı Oldu

Yaz aylarının başından bu yana hasatı ve satışı yoğun olarak devam eden yaş üzüm, geçtiğimiz yıla kıyasla C'lük bir ihracat getirisi artışı sağlayarak ekonomiye katkı sağlıyor.

Bu Yıl Yaş Üzümün Yılı Oldu

Türkiye ekonomisi son aylarda dalgalı bir sürece girmişken güzel haberler de gelmiyor değil. Yerli üreticilerin sahip olduğu tarımsal olanaklarla ürettiği ürünlerde hasat döneminin başlaması ile birlikte ihracat yoğun döneme girildi. Bu kapsamda yaş üzüm ihracatı rekor seviyelere ulaştı. Yaş üzüm ihracatı ile ilgili olarak elde edilen verilere göre 1 Haziran ile 15 Ağustos arasında gerçekleştirilen yaş üzüm ihracatı 61.019 ton seviyesine ulaştı ve bu satıştan 40.261.000 $ dövizin ülkeye giriş yaptığı öğrenildi. Türkiye'de her yıl yaz aylarında hasatı başlayan ve sonbaharın ilk ayına kadar devam eden yaş üzüm, bu sene büyük getiri sağladı şeklinde yorumlar yapıldı.

BÜYÜME AÇIKÇA ORTADA

Yaş üzüm ihracat verileri ile ilgili olarak Ege İhracatçı Birlikleri'nden elde edilen bilgilere göre sultani çekirdeksiz üzüm en çok satılan ürün çeşidi olarak ilk sırada yer alıyor. Sultani çekirdeksiz üzüm 16.652.000 $ ederinde bir ihracat ile ülke ekonomisine katkı sağlarken, superior üzüm 5.597.000 $'lık getirisi ile ikinci sıraya yerleşti. Öte yandan Türkiye'de yetiştirilen Yalova İncisi üzüm, 2.212.000 $'lık bir ihracat geliri sağlayarak tabloda üçüncü sıraya oturdu.

Bu verilere göre geçtiğimiz yıl ile kıyas yapıldığında artışın %43 oranında olduğunu ifade eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, sezonun bittiği güne dek bu artışın da yükselmeye devam edeceğini beyan etti. Başkan Hayrettin Uçak'ın verdiği bilgilere göre Türkiye'den üzüm ihraç eden ülkeler arasında Rusya ilk sırada yer alıyor ve toplamda 12 milyon $'lık bir ihracat söz konusu

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 17:41

YORUM EKLE