Buğday Konusu Dünyayı Endişelendiriyor

Dünya Gazetesi'nde yer alan bir habere göre dünyanın önde gelen 8 buğday üreticisi firmasının, tüm dünyaya 26 gün yetecek kadar buğday stoğu kaldığını açıkladı, alarm verildi.

Buğday Konusu Dünyayı Endişelendiriyor

İnsanlığın besin olarak en yoğun şekilde faydalandığı tahıllardan olan buğdayın stoklarına yönelik bir gazete haberi dünya genelinde alarm verilmesine neden oldu. Bu habere göre dünyanın hali hazırda hizmet vermekte olan en büyük buğday sektörü markalarının an itibariyle sahip oldukları stoğun tüm dünyaya maksimum yirmialtı gün kadar yetebileceği belirtildi. Uzmanlar tarafından aktarılan bu açıklama sonrasında, dünya genelinde alarm verildi; çünkü daha önce bu tarz bir stok kıtlığı yaşandığı dönemde başta Afrika ülkeleri olmak üzere birçok noktada gıda yetersizliği ve isanlar başlamıştı. Şimdilerde ise piyasada buğday gerginliği baş gösteriyor.

ANALİSTLER DEĞERLENDİRDİ

Dünya Gazetesi'ne yansıyan habere göre analistlerin olumlu yönden baktıkları husus, 2007-2008 Dünya Ekonomik Krizi sürecinde buğday fiyatlarının ulaştığı fiyatın bugün benzer seviyede olmaması. Intenational Grain Council (Uluslararası Tahıl Konseyi) ise bu yaz sezonu itibariyle toplam buğday üretiminin 758 milyon ton seviyesinden 716 milyona gerileyeceğini beyan ediyor. Bu kapsamda konsey tarafından 2017/2018 sezonunda toplamda 758 milyon ton buğday üretildiği ön görülürken, önümüzdeki sene bu miktar 42 milyon ton gerileme gösterecek. Böyle bir durum oluşması halinde ise gelecek sezon buğday fiyatının şiddetli bir yükseliş gösterebileceği ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 00:49

YORUM EKLE

Popüler Haberler