04 Haziran 2019 Salı 02:42
Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği Hibeleri - Ceviz Desteklemelerine İlişkin Detaylar
Takip Et:

Tarım ve Orman Bakanlığı, ceviz yetiştiriciliği alanında faaliyet gösteren üreticilere destekleme imkanı sağlamaktadır. Gerekli şartları taşıyan üreticiler Bakanlık’tan destekleme ödemesi yapabilmektedir. Orman Müdürlüğü de üreticilere yönelik önemli destekleri sunmaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliği Başvuruları Nereye Yapılır?

Ceviz yetiştiricileri devlet desteği için başvurularını Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ne yapacaktır. Başvuruda bulunan üreticilerin projelerini belge haline getirmesi gerekmektedir. Bir sonraki aşamada ceviz ekilecek bölgede toprak analizi yapılır, ekim yapılacak tarlanın büyüklüğü, dikim sıklığı, cinsi, elektrik ve su durumu gibi çeşitli ölçütlere dikkat edilerek kredi sağlanacaktır.

Dönüm Başına Ne Kadar Destek Veriliyor?

Tarım İl Müdürlükleri, dönüş başına ortalama 1000 TL destek vermektedir. Üreticiler 15 yıl sonra geri ödeme yapabilmekle birlikte verilen destek yapılacak masrafların yükünü azaltabilmek için yapılacaktır. Bu noktada öncelikle Tarım İl Müdürlüğü’nün projenizi onaylaması gerekmektedir.

Ceviz Desteklemelerine İlişkin Detaylar

Türkiye’de mevcut üretilen ceviz oranını artırmak, üreticileri teşvik edebilmek, kırsal alanlardaki ekonomik hareketliliği sağlamak, düzenli ve dengeli beslenmek için ceviz üretimini artırmak, gelir düzeyini yükseltmek ve istihdam olanağının sağlanabilmesi için devlet desteklemeleri verilmektedir. Özel ağaçlandırma çalışmaları dikkate alındığında ceviz ağaçlarının diğer türlere göre ağaçlandıra oranı yüzde 13’tür.


Ziraat Bankası, küçük ölçekli tarımsal işletme kapsamındaki üreticiler için kredi faizinin yedide biri oranında faiz oranıyla kredi kullandırmaktadır. Faiz oranı ortalama yüzde 1.5-2 arasında değişkenlik göstermektedir. Verilen kredilerin geri ödemesi ise on beşinci yılın ekim ayında faiziyle birlikte tek bir defada olmak suretiyle geri alınır. Hibe eğer iptal edilirse yasal faiz oranıyla birlikte üreticiden tahsil edilir.

En Az 10 Dekar Tarla Olması Gerekiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, minimum 10 dekar büyüklükte sertifikalı tarlada üretim yapan kişilere dekar başına 100.000 TL hibe olanağı sağlamaktadır. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı bulunan bireyler 31 Temmuz 2019’a kadar Tarım İl/İlçe Müdürlükleri’ne fidanların alınacağı yerden gerekli belge ve sertifikalarla başvuruda bulunmalıdır. Görevlendirilen personel üretim yapılacak noktayı doğrudan ziyaret eder ve üretim yerini kontrol etmektedir. Ziraat Bankası tarafından yapılacak ödemeler bir sonraki yılın Haziran ayına kadar olan bir süreci kapsamaktadır.

100.000 TL’ye Kadar Destek İmkanı

Orman Genel Müdürlüğü tarafından projesi onaylanmış üreticilere 100.000 TL’ye kadar destek verilebilmektedir. Orman vasfı bulunan, hazine arazisini kiralamış veya kendi arazisinde üretim yapmayı planlayan üreticilere, projeleri olmak kaydıyla destek olanağı sağlanmaktadır. Sertifikası bulunan fidanlar için de dekarlar için 200-300 TL fidan desteği sağlanmaktadır.

Mevcut bahçeler veya tesisi tamamlanmış olan bahçeler için kredi alınamamakla birlikte, kredi kullanabilme noktasında tesis süreci başlamadan önce proje oluşturulmalı, oluşturulan projenin Tarım İl Müdürlüğü tarafından kabul görmüş olması gerekmektedir. Tarım Müdürlükleri, arazi büyüklüğüne bağlı olarak üreticilere mazot ve alet desteği de sağlamaktadır.

Ceviz bahçelerinin kurulum tutarı ortalama olarak dönüm başına 2 bin TL’dir. Cevizden meyve alana kadarki süreçte büyük masraflar söz konusu olacak ancak meyve alınmaya başlandıktan sonra önemli kazançlar elde edilebilmektedir. 18 yıllık bir sürenin sonunda bir ceviz ağacı 100 KG’ye kadar ceviz verebilmektedir. Dönüm başına 300 TL’ye kadar hibe verilmekte, fidan konusunda daha uygun fiyatlarla üretici teşvik edilmektedir.


Son Güncelleme: 04.06.2019 13:16
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet uzun 2019-11-03 17:18:53

Ceviz yetiştirmek için devletten hibe arazi alabilir miyim