Çin, Amerika’dan Vazgeçti İddiaları

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki kriz bitmek bilmiyor. Atılan bir iddiaya göre Çin, ABD ile yapılacak ticaret görüşmelerinden vazgeçti. Başbakan Yardımcısı Washington’a gitmeyecek.

Çin, Amerika’dan Vazgeçti İddiaları

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin ABD Başkenti Washington’a gitmesi planlanmaktaydı. Orta düzey bir temsil heyetiyle yapılacak ziyaretin iptal edildiği iddiaları yer alıyor. ABD Başkanı Donald Trump’un Çin’e ek vergi uygulamalarını harekete geçirmesi iki ülke arasındaki krizi üst seviyelere taşımış durumda.

Çin ise buna karşılık olarak 24 Eylül tarihinden itibaren ABD ürünlerine 60 milyar dolarlık ek vergi uygulanacağını duyurmuştu. Çin Ticaret Bakanlığı ise ABD-Çin arasında mutabakat olup olmayacağıyla ilgili bir soruya belirsizliğin sürdüğü yanıtını verdi.

ABD Firmaları Yeni Gümrük Tarifesine Tepkili

ABD, haftaya başlatmayı düşündüğü 200 milyar dolarlık gümrük vergisiyle kendi firmalarını bataklığa sürükledi. Birleşik Devletleri’n bu uygulamasının ABD teknoloji şirketlerini ayağa kalktığı söyleniyor. Akıllı telefon üreticisi Element Electronics, ek vergi uygulamasının büyük felaketler doğuracağını ifade etti. Hükümetin Güney Carolina’daki Element Electronics’i kapatmaya istekli olduğuna dair ifadeler paylaşıldı.

İthal parçalarla bilgisayar üreten kimi şirketler de yeni gümrük vergilerinden şikayetçi. Firmalar, ürünlerin maliyetinin artacağından ve rekabetin mümkün olamayacağından yakınıyor. CyberPowerPC şirketi ise konu ile ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 23:08

YORUM EKLE