Çin'den Sanal Paralara Sert Darbe

Son bir yıl içerisinde inanılmaz değer kazanan ve borsaları şaşırtan sanal paralar, Çin'in BitCoin borsalarını kapatma kararı sonrasında çakıldı!

Çin'den Sanal Paralara Sert Darbe

İntenetin gelişim düzeyi birçok kullanıcısını zengin yaptı. Son 5 yıl içerisinde derin intenet kavramının yaygınlaşması ile beraber sanal ortamda para kazanmaya başlayan, teknoloji ilgilileri, BitCoin ile aniden milyarder oldu. Kaynağı tespit edilemeyen bir para üretim merkezinden ortaya çıkan BitCoin isimli para birimi aniden 4 bin 200 Dolar seviyelerine kadar ulaştı. Bu artış ile beraber %200'ten daha yüksek değer kazandığı açıklanan BitCoin'e aniden bir yatırım hücumu gerçekleşti. Binlerce kişinin satın almak üzere harekete geçtiği BitCoin'ler ile işlem yapan kişilere ise Çin'den bir sürpriz geldi.

ÇİN HÜKÜMETİ BITCOIN'İ YASAKLIYOR

Çin'de aniden verilen bir karar ile beraber yerel BitCoin borsalarının kapatılacağı açıklandı. Sanal birimi BitCoin'e yatırım yapanlar için Çin'de korkutucu haber, aynı anda para biriminin şiddetli değer kaybına da neden oldu. Çin'in bu para birimini yasaklamasının ardından diğer ülkelerin de yasaklama kararı alması paranın değerinde önemli kayba yol açacağından, BitCoin'e para yatıranlar aynı gün içerisinde parayı ellerinden çıkarmaya başladılar. Hızlı bir şekilde 4 bin Amerikan Doları seviyelerine gerileyen BitCoin çeşitli platformlarda bu aralıktaki fiyatlardan satışa sunulmaya devam ediyor. Poloneix'te 4 bin 50 Amerikan Doları, Bittrex'te ise anlık olarak 3 bin 960 Amerikan Doları fiyattan işlem görüyor. 

DİĞER PARA BİRİMLERİ DE NASİBİNİ ALIYOR

BitCoin'e yönelik olarka Çin tarafından yapılan uygulama sonrasında ani olarak diğer sanal para birimleri de ciddi bir değer kaybı yaşamaya başladılar. Bu kapsamda Ethereum, Ripple, Monero ve Litecoin gibi para birimlerinin değerlerinde de düşüşün yaşandığı belirlendi. Bu altcoin para birimlerinde meydana gelen düşüşün şimdilik yaklaşık olarak %10 ile %20 arasında gerçekleştiği öğrenildi. Önümüzdeki süreçte diğer ülkelerin de sanal para birimlerine ambargo koyması ile beraber sanal para birimleri komple piyasadan silinebilir.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 15:24

YORUM EKLE