Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? 2019 Çocuk Parası Almak İçin Gereken Belgeler

Çocuk parası, yardımları devlet tarafından bebek doğumları sonrasında anneye veya babaya verilmektedir. Çocuk parası yardımları ne zaman yatar? Çocuk parası yardımları bebeğin doğumundan kısa bir süre sonra anneye veya babaya ait PTT hesabına yatırılmaktadır. Ancak çocuk parası yardımından faydalanabilmek için bazı şartların sağlanması ve bazı evrakların da hazırlanması gerekmektedir.

Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? 2019 Çocuk Parası Almak İçin Gereken Belgeler

Ülkemizde dünyaya gelen her bebek için ailelere belli miktarlarda çocuk parası ödemeleri yapmaktadır. Ancak bu yardımların gerçekleştirilebilmesi için bazı şartların oluşması ve bazı belgelerin tamamlanması gerekiyor.

Çocuk parası ödemeleri PTT üzerinden yapılmaktadır. Bu para PTT şubelerinden T.C kimlik numarası ile alınılabilmektedir. Doğum esnasında anne hayatını kaybederse veya bebeğin annesi Türk vatandaşı değil ise bu yardımlar babaya kayıtlı olarak verilir. Bebek sahibi kişiler PTT şubelerinde beklemek yerine E-devlet sistemi üzerinden çocuk parası yardımlarını sorgulayabilirler. Sistemde sorgulama yapıldığında yapılan yardımların miktarı görüntülenir. Ancak E-devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle E-devlet şifresi almak gereklidir. Bu şifreler PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabiliyor. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak hem vakit kazandırır hem de şubede bekleme sorununu ortadan kaldırır.

Çocuk Parası Ne Zaman Ödenir?

Çocuk parası doğum tarihini takiben 15 ile 45 gün arasında annenin PTT hesabına yatırılmaktadır. Bu sürelerden önce çocuk parası yardımı yapılmaz. Çocuk parası yardımları E-devlet’ten sorgulanabilir.

Çocuk Parası Almak İçin Gereken Belgeler

Bebek dünyaya gediği andan itibaren çocuk parası yardımı başvurusu başlayabilir. Çocuk parası yardımından faydalanabilmek için bazı belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

-Doğum yapılan hastaneden alınan doğum raporu. Hastane tarafından verilen bu belge bebeğin sağlıklı ve tam bir şekilde doğduğunu belirtir.

-Ebeveynlere ait nüfus cüzdanı. Bu belgeler hazırlandığında çocuk parası yardımı başvurusu yapılabilir. Bu yardımlar belirlenen tarihlerde anneye veya babaya PTT üzerinden ödenir. Anne veya baba istediği zaman PTT şubelerine gidip bu yardımı alabilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 07:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler