Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur? 2019 Çocuk Yardım Parası Başvuru Şartları

2019 Çocuk Yardımı Parası Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor. Hangi yardımlar yapılıyor? 2019 güncel yardım miktarları ne kadar? Nasıl başvuru yapılıyor? Hepsinin cevabı haberimizde.

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur? 2019 Çocuk Yardım Parası Başvuru Şartları
Devlet bünyesinde gerçekleştirilen Çocuk Parası Yardımı desteği 2019 yılında da ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor.  T.C. vatandaşı olup gerekli diğer şartlara da uyum sağlayan kişiler Çocuk yardımı parasından faydalanabilirler. Devlet tarafından sağlanan bu yardımı almak haklarıdır.

Başvurular farklı kurumlarda farklı başlıklar altında bulunuyor.

2019 Çocuk Yardım Parası Başvurusu; il merkezinden başvuru yapacak iseniz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerinden ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ilçe içerisinde başvuru yapmak isterseniz kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeniz yeterli olacaktır.

Memuriyet görevinde olan kişiler çalıştıkları kurumlardan başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Doğum yardım  parasından faydalanabilmeniz için belirli şartlar var. Bunlar;

Öncelikle doğan bebeğin yaşam faaliyetini sürdürüyor olması gerekmektedir.

Doğum olayının 15.07.2015 tarihi veya sonrasında gerçekleşmiş  olması gerekmektedir. (Yardımı alacak çocuğun kaçıncı çocuk olduğu belirlenirken verilen tarih öncesi doğumlar da hesaba katılmaktadır. Mesela ilk çocuğu 2012 yılında doğan bir annenin 2015 yılında tekrar doğum yapması  durumunda yasal olarak bu 2. çocuk sayılır ve yapılacak ödeme yardımı miktarı 2. çocuk üzerinden hesaplanır.)

Yapılacak yardım tek sefere mahsus olarak yapılmaktadır.

Tek seferde yapılan ödeme yardımı miktar ve standartları;

İlk çocuk 300 TL

İkinci çocuk 400 TL

Üçüncü ve sonrası için ödenen miktar ise 600 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum yapan annelere verilen yardımlardan bazıları da Doğum parası ve Süt parasıdır. Doğum parası, Doğum yardımı ödeneğinden farklıdır. 4A ve 4C kapsamında çalışan anneler bu yardımdan faydalanabilirler.

Emzirme ödeneği olarak da bilinen Süt parası yardımı ise SGK tarafından Eşi sigortalı çalışan anneler ve Annelik sigortasına sahip annelere yapılan 149 TL’lik tek seferlik yardımdır. Süt parası hak ediş süresi 5 yıl ile sınırlıdır. 2019 yılında gerçekleşen doğumların bir listesi otomatik olarak SGK’ya gönderilir. Sistemde herhangi bir karışıklık olması durumunda ise aileler Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat başvuru yapabilirler. Peki bu başvuru için hangi belgeler gerekli?

Doğum raporu

Süt parası talep dilekçesi

Anne, Baba ve Çocuğun kimlik belgelerinin fotokopileri

2019 SYDV Kaymakamlık Çocuk Yardımı Parası Kaymakamlıklara bağlı çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Maddi imkanları kısıtlı ailelerin yaşam standartlarını iyileştirmek ve onlara destek olmak amacıyla yapılan yardımları kapsar.

Bu kapsamda verilen Sosyal Yardım Destekleri;

Kira, gıda, giyecek, yakacak gibi temel ihtiyaç yardımları

Şartlı Eğitim yardımları ve Sağlık Yardımları

Eğitim yardımları

Doğal Afet ve Proje Destek Yardımları

Engelli vatandaşlar için ihtiyaç yardımları

Terör mağduru vatandaşlar için yapılan yardımlar

SYDV Tarafından Verilen Eğitim Yardımları;

Temel okul ihtiyaçlarını karşılamak adına eğitim materyal yardımları

Ücretsiz kitap yardımları

Maddi durumu elverişsiz öğrenciler için yol, yemek, barınma gibi ihtiyaçlara yönelik yapılan yardımlar

Engelli öğrenciler için ücretsiz taşıma yardımları

Şartlı Eğitim Yardımı yoksulluk yüzünden çocuklarının eğitim hayatını sürdürmelerine destek olamayan aileler için yapılan yardımdır. Bu eğitim yardımı hak sahibi ailelere PTT aracılığı ile ulaşır. Yardım miktarları şu şekildedir;

İlköğretim Erkek Öğrenci 35 TL, Kız öğrenci 40 TL

Ortaöğretim Erkek Öğrenci 55 TL, Kız öğrenci 60 TL

Şartlı Sağlık Yardımı yoksul nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerde çocukların sağlık bakım kontrolleri için yapılan yardımdır. Bu yardımdan faydalanmaya hak kazanan aileler 0-6 yaş çocuklarının sağlık bakım kontrollerini düzenli ve sürekli olarak yaptırmalıdır. Yardım tutarları PTT aracılığı ile çocukların annelerine iletilir. Kız ve Erkek çocuklar için yapılan yardım tutarı 35 TL’dir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Çocuk Parası Yardımı yetim çocuklar ve engelli vatandaşlarımız için verilen yardım aylığını içerir. Bu yardımdan faydalanabilmeniz için ikamet ettiğiniz adreste bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne gidip bizzat başvuru yapabilir ya da posta aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Verilen yardım tutarının 2019 yılı için belirlenen güncel tutarı 817,67 TL’dir. Peki bu yardım için hangi şartları yerine getirmeniz gerekiyor?

Bu yardımı alacak kişinin herhangi bir geliri ya da sosyal güvencesi olmamalıdır.

Muhtaç çocuğun mahkeme kararı ile korunma altına alınmamış olması gerekmektedir.

Kişinin taşınmaz mal varlığı var ise buradan elde ettiği gelirin alacağı aylık yardımı geçmemesi gereklidir.

Engelli vatandaşlar başvurularını gerçekleştirirken sağlık kurul raporlarını dahil etmelidir.

Yapılacak başvurular Çocuk Parası Başvuru Dilekçesi ile yapılmalıdır.

Bu yardımlardan hangisini ya da hangilerini alabilirim diyorsanız artık bunun da kolay bir yolu var. E-Devlet sistemi üzerinden kolayca sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SYDV yardım sorgulaması yapmak için; https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanliği-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama 

Vakıflar Genel Müdürlüğünün destek olduğu çocuk parası yardımları sorgulaması için; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen doğum yardımları sorgulaması için ise; https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama adreslerini kullanabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 11:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sultan gulbudak
Sultan gulbudak - 2 ay Önce

Neden çocuk yardımı alamıyorum

Yusuf
Yusuf - 1 ay Önce

Devamlılığı olmadıktan sonra tek seferde olsa nolcak.çocuk tek seferliğine altını pisletmiyor ki.Herşey çok pahalı, çocuk yetiştirmek daha da zorlaştı bu devirde Allah yar ve yardımcımız olsun.

irem su
irem su - 3 hafta Önce

cocuk parasini alamiyo

Popüler Haberler