Coronavirüs salgının ekonomik etkileri sonrası kredi faiz oranları arttı mı? Salgın sonrası en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Korona virüs salgınının ekonomik etkileri sonrası kredi faiz oranları arttı mı? Salgın sonrası en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu? Konut kredilerindeki son durum haberimizde.

Coronavirüs salgının ekonomik etkileri sonrası kredi faiz oranları arttı mı? Salgın sonrası en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyada etkili olan korona virüsü birçok sektörü de etkilemeye başladı. Korona virüs salgını nedeniyle başta turizm ve ihracat durma eşiğine geldi. Ayrıca virüse karşı sağlık hizmetlerine olan maddi destek de artınca birçok banka faiz indirimleri uygulamaya başladı.

Birçok sektörün iş yükünün azalmasının ardından yatırım isteğinin azalması Türk Lirası da dahil birçok para biriminde değer kaybına yol açtı. Ancak dolar ve Euro para birimlerinin değer kaybettiği bu ortamda yükselmeye devam etti. 2018 yılının Ağustos ayında dolar kurunda yaşanan kriz nedeniyle dolar 6.80 seviyelerine yükselmişti. Euro ise 7.40 seviyelerine çıktı. Para birimlerindeki bu durumların yanı sıra altın fiyatları da tarihi bir rekor kırdı ve gram altın 360 liradan satışa sunulmaya başlandı.

Ekonomik olarak yaşanan bu durumlardan sonra T.C Merkez Bankası başta olmak üzere Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ve Türkiye Bankalar Birliği bir takım düzenlemeler yaparak virüs nedeniyle yaşanan ekonomik krizden en az sorunla çıkmayı hedefliyor.

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında konut kredilerindeki peşinatlar %20’den %10 bandına çekildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini devreye sokmasının ardından bankalar bireysel ve ticari kredilerin ertelenmesine karar verdi. Özellikle en çok etkilenen sektörlere ek finansman sağlanarak düşük faizli kredi verildi ve firmalara destek verildi.

Yapılan araştırmalara göre 8 Nisan tarihiyle beraber kamu bankaları konut kredisi faizleri düşürdü. Özellikle kamu bankaları kredi faizlerinde sıfır konut kampanyası dahilinde konut kredisi faizlerini %0,79’a çekti. İkinci el konut alımlarında da Türkiye Finans 5 yıl vadeli olmak üzere %0,93 seviyesinde faiz oranı belirledi.

Bankalardan 350 bin TL konut kredisi alındığında 10 yıl vade ile kredinin en düşük taksit ödemeleri 3.500 TL olarak ödeme yapılıyor. Kredinin faizle beraber geri ödeme miktarı da 543 bin TL oluyor.

Günün tüm önemli gelişmelerinden haberdar olmak istiyorsan Haberport mobil uygulamasını telefonuna indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Instagram hesabımızı takip et, bildirimleri aç, hiçbir gelişmeden habersiz kalma!>>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Facebook Grubumuza katıl, tarafsız haberin kaynağına Facebook’tan da erişim imkanına sahip ol! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 17:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler