Dar gelirli ailelere 1000 lira nakit yardım ne zaman verilmeye başlanacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koronavirüse karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında dar gelirli ailelere 1.000 TL nakit yardımında bulunacaklarını açıklamıştı. 1.000 TL nakit yardımının ne zaman verilmeye başlanacağı vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor.

Dar gelirli ailelere 1000 lira nakit yardım ne zaman verilmeye başlanacak?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayılan koronavirüs maalesef ülkemizi de etkiledi. Bu salgından en çok etkilenenler dar gelirli aileler oldu. Bu kapsamda dar gelirli ailelere 1.000 TL nakit yardımda bulunacaklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dar gelirli 2,1 milyon aileye verilecek olan 1.000 TL nakdi yardımı 2,3 milyon aileye daha, yani toplamda 4,4 milyon aileye daha vereceklerini açıkladı. Ücretsiz izne çıkan çalışan vatandaşlarımıza da müjdeyi veren Albayrak, ücretsiz izne çıkan vatandaşlarımızın da rahat olmasını, onlara da maaş vereceklerini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir hafta içerisinde iki kez G-20 Hazine Bakanları toplantısı yaptıklarını belirterek, ülkelerin bu krizden nasıl ortaklaşa bir dayanışmaya çıkacakları konusunda çözüm yollarının aradıklarını ifade etti. Çok büyük bir kriz yaşandığını söyleyen Albayrak, bu krizden ülke ekonomilerine, ticarete, uluslararası diplomasiye ve ilişkilere zarar almadan çıkabilmek adına ortak bir dayanışma ortamını kurmaya çalıştıklarını söyledi. Bakan Albayrak ayrıca dayanışma yapan ülkelerin sosyal yapılarını, ekonomisi ve sistemlerini ayakta tutabileceğine inandığını belirtti.

Bakan Albayrak, dayanışma içerisinde hareket etmeyen devletlerin uzun vadede büyük sorunlarla uğraşacağını dile getirirken, "Şükürler olsun ki koronavirüs salgınına karşı önlemleri erkenden aldık. Bu sürecin ilacı birlik, beraberlik ve dayanışmadır. Bunu en erken gösteren ülkelerden biri olduk ve birbirimize kenetlendik. Bizim ilk önceliğimiz vatandaşlarımızın işini kaybetmemesidir. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sanayicimizi, esnafımızı, KOBİ’lerimizi korumak için elimizden geldiğince gerekli tüm tedbirleri almaya gayret gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımızın kazançlarını güvence altına almaya çalıştıklarını ve yaşadıkları kayıpları tamamlamaya çalıştıklarını dile getiren Bakan Albayrak, "Bu kapsamda dar gelirli 2,1 milyon aileye verilecek olan 1.000 TL nakdi yardımı 2,3 milyon aileye daha, yani toplamda 4,4 milyon aileye daha yardım edeceğiz. Toplamda 4,4 milyon ailemize nakdi yardım sağlamış olacağız. Çalışma Bakanlığımız bu konuda gerçekten çok yoğun bir çalışma yürütüyor, planalrımıza göre bu proje bu ay içerisinde tamamlanacak’’ dedi.

Ücretsiz İzne Çıkanlara Maaş Desteği

Bu süreçte zarar gören esnaf ve KOBİ’ler için vergi ve SGK ödemelerini ertelediklerini hatırlatan Bakan Albayrak, dükkanını kapatmak zorunda kalan veya işleri yavaşlayan esnaflara kısa çalışma ödeneği kapsamında destek vereceklerini de ifade etti. Ayrıca ücretsiz izne çıkan çalışanları da düşündüklerini ifade eden Albayrak, bu vatandaşlarımız için de maaş desteği vereceklerini belirtti.

KOBİ’lere 2,8 Milyar TL Destek Verildi

Kamu bankası olan Halkbank üzerinden Esnaf Destek Finansmanı’nı devreye soktuklarını belirten Bakan Albayrak, "Pazartesi gününden itibaren 180 bin kadar esnafımızı bu destek için, yaklaşık 46 bin esnafımızı da Paraf Ticari Kartı başvurusunda bulundu. Şimdiye kadar 55 binden fazla esnafımıza, bunun 48 bini ilk defa bu desteklenen esnafımız olmak üzere 25 bin TL finansman desteği sağladık, 30 bin kadar esnafımıza da 25 bin TL limitli ticari kart imkanı sağladık. Dünden itibaren birçok esnafımıza esnafımıza 2 milyar TL'den daha fazla finansman desteği kullandırdık. KOBİ’lerimize özel KGF üzerinden 'İşe Devam Desteği'ni daha önce devreye almıştık. 51 bin 651 kadar firmamız ise 'İşe devam desteği'ne başvuru yaptı. Pazartesi ile birlikte 23 bin kadar firmaya, yaklaşık 20 milyar liralık kredi verildi. Bu firmaların yüzde 96’sı KOBİ’lerimizden oluşmaktadır. Kredi kullanımı bu hafta itibariyle başladı. Dün başlayan 2,8 milyar TL finansman desteği ilk gün ile birlikte KOBİ’lerimizin hesaplarına aktarıldı. 5 bin lira altında geliri olan vatandaşlarımız için 10 bin liraya kadar, çok düşük maliyetli temel ihtiyaç desteğini de bu süre içerisinde devreye soktuk. Toplamda 3,7 milyon vatandaşımız bu krediye başvurdu. Bu ödemeleri de bu hafta içerisinde başlatacağız.''

Özel Bankalar da Destek Vermeli

Vatandaşlarımızın ve esnafımızın şikayetleri için BDDK bünyesinde anlık çağrı merkezleri ve sosyal medya hesapları kurduklarını dile getiren Bakan Albayrak, anlık taleplerin hızlı bir şekilde alındığını ve cevap verildiğinin altını çizdi. Sadece son 1 haftalık süreçte 10 binden fazla şikayeti ve talepleri incelediklerini söyleyen Bakan Albayrak,  "Kamu bankalarımızın yetkilileri her gün televizyonlara çıkarak vatandaşlarımızın sorularını yanıtlıyor. Vatandaşlarımız en doğru ve güvenilir bilgileri birinci elden, en şeffaf şekilde alıyor. Bu salgının ekonomiye etkileri olacaktır ancak burada ekonomiyi ve piyasaları bu salgından koruyacak mücadelede özel bankaları da görmek istiyoruz. Bu bir milli mücadele sürecidir. 17 yıldır, sağlık ve sosyal güvenlik yatırımlarının meyvelerini bugün görüyoruz. Şimdiye kadar tıbbi ekipman ihtiyacı almadık. Maddi destek almadık. Hiçbir küresel yardım olmakdan mücadelemizi sürdürdük, sürdürüyoruz. Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemleri çöküyor, insanlarına hizmet sunamıyorlar, sağlık çalışanlarına ekipman ulaştıramıyorlar. Bunları görmeyenlere söyleyecek sözümüz de yoktur’’ dedi.

Çok zorlu ve meşakkatli bir süreç yaşadıklarını ifade eden Albayrak, süreci sabır ve dayanışma ile geride bırakacaklarını söyleyerek, "Bu mücadelede, destek ihtiyacı hisseden her bir vatandaşımızın, işletmemizin, esnafımızın, fabrikamızın arkasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun hazinesi var. Türkiye olarak hayallerimiz, hedeflerimiz ve ideallerimiz var. Biz hayallerimizden ve ideallerimizden asla ve asla vazgeçmeyeceğiz. Toprağın tohum bekliyor, ekinlerimizi dikeceğiz. Ekonomimizin çarklarını çalışır durumda tutacağız. Her gün Bismillah diyeceğiz ve kollarımızı sıvayacağız’’ şeklinde konuştu.

Berat kandilini de kutlayan Bakan Albayrak, "Bu mübarek gecede Rabbimizin ilahi merhametine muhtacız, Peygamber Efendimizin himmetine nail olmak istiyoruz ve selametimiz ve sıkıntılardan beratımız için dua edecepiz. Yüce Allah ettiğimiz tüm dualarımızın mübarek Berat gecesinde kabuk etmesini niyaz ediyorum. Bu zorlu süreci de atlatarak, Allah’ın izniyle 'Büyük ve Güçlü Türkiye' idealine hep birlikte yürüyeceğiz. Birlikte başaracağız’’ diyerek vatandaşlarımızın Berat gecesini de kutlamış oldu.

Merak ettiğin haberlerin bildirimlerini almaya başla! Mobil uygulamamızı şimdi indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Tüm yeni haberlerimizden anında haberdar olmak için şimdi Instagram’da da bizi takip edebilirsin! Hadi, durma! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Kamu haberlerinden sıcak gelişmelere, merak ettiğin tüm haberler burada! Haberport Facebook Grubuna dahil olmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 18:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler