Denizbank Satıldı mı? Emirates NBD Bank Nerenin Bankası? Kime Ait

Rus Sberbank, Denizbank'ı bu yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar Dubai'nin en büyük bankası Emirates NBD Bank‘a satmayı planlıyor.

Denizbank Satıldı mı? Emirates NBD Bank Nerenin Bankası? Kime Ait

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın CEO'su German Gref yaptığı açıklamada; Denizbank'ı bu yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar Dubai'nin en büyük bankası olan Emirates NBD Bank‘a satmayı planladıklarını açıkladı. Öte yandan konu ile ilgili bir açıklama da geçtiğimiz Ocak ayında Sberbank Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Lev Hasis'den gelmişti. 

Sberbank Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Lev Hasis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Denizbank’ın satılması için Birleşik Arap Emirlikleri‘nin düzenleme kuruluşundan Şubat ayının sonuna kadar onay almayı beklediklerini" dile getirerek, "Diğer düzenleme kuruluşlarından ise gerekli tüm onayları aldıklarını" ifade etmişti.

Merak edenler için hatırlatalım; Denizbank, 1997 yılında Zorlu Holding Özelleştirme idaresi tarafından yapılan ihalede, bir bankacılık lisansı olarak satın alındıktan sonra 11 Nisan 1997 tarihinde resmen kurulmuştu. Daha sonra 2006 yılında önemli finans gruplarından Dexia bünyesine katılarak, yıllarca Dexia ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdürdürmüş, ardından 2012 yılına gelindiğinde ise Sberbank ‘a satılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 08:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler