Dev İFM (İstanbul Uluslararası Finans Merkezi) Projesinin Açılış Tarihi 3 Yıl Ertelendi!

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) açılışı 3 yıl daha ertelendi. Dev projenin açılış tarihi 2023 olarak açıklandı. Detaylı bilgi içeriğimizde yer almaktadır.

Dev İFM (İstanbul Uluslararası Finans Merkezi) Projesinin Açılış Tarihi 3 Yıl Ertelendi!

Emlak Konut GYO tarafından 2007 yılında mimari tasarımı ve proje hazırlama süreci başlatılan İFM (İstanbul Uluslararası Finans Merkezi) açılışı ertelendi. İstanbul'a taşınması beklenen kamu bankaları ve finans kuruluşları arasında Ziraat Bankası ve Merkez Bankası binaları için planlanan inşaat çalışmalarının gecikmesi ile proje açılış tarihi 2023'e ertelendi. İstanbul'un Ümraniye ilçesinde yer alacak dev yapıt 5 milyon dolar değerinde. 300 bin metrekare üzerine kurulcak proje hükümet tarafından 2008 Ocak ayında duyurulmuştu. Projenin ihalesi 2012 yapılmıştı. İnşaat çalışmaları ise 2014 yılında başlamış olup açılış tarihi önce 2016, daha sonra 2018 olarak açıklanmıştı. Son olarak 2020'de açılması beklenen İFM, açılış tarihini gecikmelerden dolayı 2023'e ertelendi. 

İFM Dev Projesi Detayları 

Dev proje için Ağaoğlu, inşaatın harfiyat işlerinin tamamını, zemin iyileştirmesi, ortak altyapı, ulaşım yolları ve açık-kapalı otopark üstlendi. Aynı zamanda ofis ve konut alanları için kaba inşaatın tamamlanmasına destek oldu. İş GYO ve Tahincioğlu şirketleri inşaatın kabasını bitirdi. İnşaat seviyesinin yavaş ilerlemesi özel sektörü beklemeye aldı. İnşaatın ince işlerine yavaş ilerlemeden dolayı geçilemedi. Vakıfbank'a ait iki bloktan oluşan proje hızla yükselirken, Ziraat Bankası'na ait bina temeli 2018'in son çeyreğinde atıldı. Aynı zamanda Halk Bankası, BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulu için planlanan inşaat devam ederken İFM'nin gözde yapıtı olacak Merkez Bankası'na ait binanın temeli atılmadı. Merkez Bankası için projede ayrılan 54 kattan oluşan kulenin ruhsat işlemleri 201'in sonlarında tamamlandı. Bu dev yapıt için 2017'nin Ağustos ayı içerisinde düzenlenen arsa satış karşılığı gelir paylaşımı ihalesi 1 milyar 440 milyon TL toplam hasılat ile elde edilen gelirden TOKİ için 180 milyon TL teklifte bulunan İntaş Taahhüt Yapı Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından kazanılmıştı. Merkez Bankası inşaatına bu yıl başlanılması bekleniyor. En az 3 yılda tamamlanması planlanan binanın inşaatında zemin iyileştirme çalışmaları devam ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 00:49

YORUM EKLE