Dev Projeyi Erdoğan ve Aliyev Açacak

Türkiye’nin işlenmiş petrolünün yüzde 25’ini karşılamayı hedefleyen Star Rafineri’ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açacak.

Dev Projeyi Erdoğan ve Aliyev Açacak

Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip Star Rafineri Türkiye’de Stratejik Teşvik Belgesi’ni alan ilk şirket. Ülke ekonomisine büyük ölçüde katkı sağlayacağı tahmin edilen STAR Rafineri, 4,8 milyon ton dizel üretimi gerçekleştirme kapasitesine sahip. Bu rafinerinin ülke açısından bu kadar önemli olmasının sebebi, cari açıkta önemli bir faktör olan jet yakıtı ihtiyacının çoğu bu rafineri ile sağlanacak. Kullanılan işleme teknolojisiyle birlikte her yıl 1,5 milyar dolar bandında bir tasarruf sağlanacağı ön görülüyor.

14 ülkeden 20 bin kişiyi aşkın kişiye istihdam sağlayan bu şirkette 3 binden fazla mühendis çalışacağı belirtiliyor. Dönem içerisinde ise işletmede 1100 kişiyi aşkın kişiye istihdam sağlanacağı belirtilmekte.

Yurtdışına Bağımlılık Azaltılmak İsteniyor

İşlenmiş petrol ihtiyacının yüzde 25’e yakınını tek başına karşılama gücüne sahip bu rafineri günde 214 bin ham petrol işleyebiliyor. Rafineri bu işleme kapasitesiyle ortalama olarak bir yıl içerisinde 1,6 milyon ton jet yakıtı üretecek. Bunun yanında 300 bin ton LPG ve 1,6 milyon ton civarında da nafta üretileceği belirtilmekte.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 14:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler