23 Şubat 2020 Pazar 14:38
Devlet kira yardımı nasıl alınır? 2020 Devlet kira yardımı şartları nelerdir, kimlere verilir?

2020 yılında devlet tarafından vatandaşlara kira yardımı desteği verilmektedir. Bu yardımdan evleri risk altında bulunan mülk sahipleri ve dar gelirli vatandaşlar yararlanabilmektedir. Vatandaşların bu yardımdan yararlanabilmeleri için gerekli şartları yerine getirmesi ve daha sonra ilgili kurumlara başvuru yapması gerekmektedir.

Kira yardımı şartları nelerdir?

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan kira desteğinden faydalanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Öncelikle destek alabilmek için evin riskli yapı kapsamında olması ve risk altında olduğunun tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Buna göre; evlerini yeniden inşa etmek isteyen kişiler ve belirli bir süre zarfı boyunca kira yardımı almak isteyenler bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Aynı anda iki yardımı almak mümkün olmamaktadır. Ancak başvuru esnasında iki yardımdan birisi için başvuruda bulunmak şarttır. Gayrimenkul sahipleri risk durumunda ise kiraya çıkmaları sonucu devletten kira desteği alabileceklerdir.

- Kira yardımı alabilmek için gerekli olan ilk şart ikametgahtır. İkamet edilen bağımsız bölüm için devletten 18 ay kira yardımı alınabilecektir.

- Kira yardımından faydalanabilmek için daha önce kredi desteği almamış olmak gerekmektedir. Geri dönüşüm projelerine özel olan kişiler kredi yardımı ile kira desteği alamazlar.

- Risk grubunda konutları bulunan kişilerin evleri için yapı kimlik numarası alındığı tarih sonrasında devir işlemleri yapılmış ise yeni malikin yapı kimlik numarası aldığı tarihte ikamet etme şartları sağlanamamaktadır.

Kira yardımı başvuru belgeleri nelerdir?

Belediyelere yapılacak olan başvurular sırasında hak sahiplerinden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler:

-Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi

-Başvuru dilekçesi

-Yapının riskli olduğunu belgeleyen rapor ve yıkım formu

-Hak sahibinin Ziraat Bankası’nda hesabı bulunduğuna dair hesap cüzdanı fotokopisi

-Tapu kaydı ya da tapu belgesi

-Başvuru sahibi adına herhangi bir fatura

Bütün belgeler eksiksiz olarak tamamlandığında, bağlı bulunan belediyeye gidilerek başvuru yapılabilmektedir.

2020 kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

2020 yılında kentsel dönüşüm kira yardımı, mülk sahipleri ve kiracılar için devam etmektedir. 6306 sayılı afet riskli alanlar içerisindeki binalarda oturan mülk sahipleri ve kiracılar devletin sağlamış olduğu yardımlardan faydalanabilmektedir.  Kentsel dönüşüm kira yardımları kapsamında, kime ne kadar yardım yapılacağı Bakanlık tarafından belirtilen kılavuzda bulunmaktadır.

6306 sayılı kanunun 5. 16 maddelerinde bulunan hükümlere göre, kira yardımına başvuracak olan hak sahiplerinin başvurularını belediyelere yapmaları gerekmektedir. Bu başvurular belediyeler tarafından değerlendirilmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kira bedelleri TÜFE oranına göre belirlenmektedir. Ayrıca yapılan ödenen yardımlar illere göre farklılık göstermektedir.

2020 yılında ödenen en düşük kira yardımı 595 TL, en yüksek kira yardımı 960 TL olarak belirlenmiştir. Taşınma yardımı ise tek sefere mahsus olarak en düşük 1190 TL, en yüksek 4525 TL olarak ödenmektedir.

Kira yardımı yapan devlet kurumları hangileridir?

Kira yardımları devlet tarafından farklı kurumlarca verilmektedir. Ülkemizde yapılan kira yardımları, iki farklı devlet kurumu tarafından yapılmaktadır.

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Kentsel dönüşüm için kira yardımı)

-Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kaymakamlıklar ve Valilikler (Dar gelirliye kira yardımı)

Dar gelirliler için kira yardımı şartları

Devlet tarafından dar gelirlilere verilen kira yardımından faydalanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişiler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerine başvuru yapmalıdır.

-İlk olarak başvuru sahibinin sigortalı bir işte çalışmaması gerekmektedir.

-Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul, yetim ya da emekli maaşı almaması gerekmektedir.

-Gayrimenkul ya da araç sahibi olunmaması gerekmektedir.

-Başvuru sahibinin düzenli bir gelirinin olmaması ve gelir testinin yoksulluk sınırının altında olması şartları aranmaktadır.

Dar gelirliler için kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Dar gelirliler için kira yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar, başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapmalıdır. Kira yardımının ne kadar süre ve ne miktarda verileceği vakıf yetkilileri tarafından belirlenmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yardımın detayları belirlenir.

Başvuru için gerekli evraklar:

-T.C. kimlik numarası yazan kimlik ya da ehliyet

-Kira yardımı başvuru dilekçesi

-Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi

Gerekli belgeler ile başvuru süreci tamamlandıktan sonra, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri kişinin ekonomik durumu hakkında araştırma yapmaya başlar. Daha sonra başvuru sahibinin evi ziyaret edilerek incelenir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra raporlar hazırlanır ve bu raporlar mütevelli heyetine sunulmaktadır.

Mütevelli heyeti gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kira yardımı konusunda karar vermektedir. Ayrıca yardımın süresi ve miktarı da bu heyet tarafından belirlenmektedir. Karar olumlu sonuçlandığında, başvuru sahibine aylık olarak kira yardımı yapılmaktadır.

Son Güncelleme: 23.02.2020 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler