24 Nisan 2020 Cuma 19:12
Devlet yakacak odun kömür desteğine nasıl başvurulur? Yardım almak için gerekli şartlar nelerdir?
Takip Et:

Korona virüs salgını sonrası devlet vatandaşların ekonomik olarak sorun yaşamamaları adına birçok yardım paketi hazırladı. Bu yardımların için maddi yardımların yanı sıra yakacak, gıda gibi yardımlar bulunuyor. Vatandaşlar bu yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini araştırıyor.

Devletin salgın nedeniyle yaptığı yardımların başında maddi yardımlar geliyor. Maddi yardımların yanı sıra yakacak ve gıda yardımları da yapılıyor. Yetkililer 3 aylık elektrik faturası ödemesi yaptı ancak bu geçici bir önlem oldu. Bu nedenle vatandaşlar yakacak yardımına nasıl başvuru yapıldığını merak ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yaparak faydalanabilirsiniz. Bu yardımlar genel olarak yardıma muhtaç ailelere yapılır. Isınma sorunlarının yaşanmaması için bakanlık yardıma muhtaç ailelere yakacak yardımında bulunur. Bu yardımlar bulunulan bölgenin iklimi ve ihtiyaç durumuna göre değişebilir.

Devlet kömür yardımı yapan kuruluşlar

Yakacak yardımı yapan kurumlar şu şekildedir:

  • Sosyal Yardımlaşma vakfı
  • Belediyeler
  • Sivil Toplum Kuruluşları
  • İl Valilikleri
  • Kaymakamlıklar
  • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır.

Devletten yakacak yardımı almak isteyenlerin belli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Kömür yardımı almak için gerekli şartlar nelerdir?

Devlet yardıma muhtaç ailelere kömür yardımı yapar. Bu yardımlardan yararlanmak için mahalle muhtarlıklarına başvuru yapılması gerekir. Başvuru sonrası kişinin yardıma muhtaç olduğu tespit edildikten sonra yardımlar yapılır. Yetkililer başvuru yapan kişileri belirtilen ikamet adresine giderek inceler. Bu inleme sonucunda bir karar verilir.

Devlet yakacak odun kömür desteğine nasıl başvurulur?

Devlet kömür yardımlarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde dosyası olan kişilere verir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında dosyası olan muhtaç aileler belirlenir ve bu ailelere yakacak yardımı yapılır. Dosyası olmayan kişiler vakıflara giderek dilekçe yazarak başvuru yapabilir.


Yapılan başvurular kişinin kendisi tarafından direk olarak kuruma yapılmalıdır. Devlet Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının yanı sıra Kaymakamlıklar, Valilikler ve belediyeler aracılığıyla da yapar. Bu yardımlardan faydalanmak için kurumlara başvuru yapılmalıdır.

Devlet yakacak kömür yardımı başvurusunda istenen belgeler

Devlet destekli olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Kaymakamlıklar, Valilikler ve Belediyeler tarafından yardıma muhtaç ailelere verilen yakacak yardımı başvurularında;

  • Başvuru dilekçesi
  • Başvuru sahibine ait kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi gibi belgeler talep edilmektedir.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü kömür yardımı

Yaz sıcaklarının hala başlamaması yakacak sorununu ortaya çıkardı. Yardıma muhtaç ailelerin ısınma problemi yaşamaması için Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından yakacak kömür yardımları yapılıyor. Bu yardımlardan yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma binalarına giderek dilekçe yazılması gerekmektedir. Başvuru yapan kişinin yardımına muhtaç olduğu tespit edildiğinde bu kişilere yardımlar yapılır. Yakacak yardımları kişinin direk olarak belirttiği adrese getirilir.

Yakacak sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına yapılan yakacak yardımı başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden takip edilebilir. E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra hizmetler bölümde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım ve destekleri alanına girerek başvuru sorgulaması yapabilirsiniz.

Kömür yardımları nasıl dağıtılır?

Kömür yardımları yardıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere yapılır. Kömür yardımı başvurusu kabul edilen kişiye ton olarak belirlenen kömür ekipler tarafından getirilir.

Kömür yardımı kimlere verilmez?

Kömür yardımları muhtaç kişilere, kimsesizlere verilir. Bunun dışında maddi durumu iyi olanlar, ısınma sistemi doğal gaz olan kişilere kömür yardımı verilmez. Muhtaç bir ailede emekli olması kömür yardımı almasına engel teşkil etmez.

Belediye kömür yardımı nasıl alınır?

Yardıma muhtaç ailelere yakacak yardımı yapan bir diğer kurumda belediyelerdir. Belediyelerden kömür yardımı alabilmek için bağlı bulunan belediye binasına giderek başvuru yapılması gerekmektedir. Belediyeler yardıma muhtaç olduğu belirlenen ailelere yakacak yardımının yanı sıra gıda yardımları ve maddi yardımlarda da bulunur.

Belediye yardımlarında yararlanmak için muhtaçlık belgesinin olması gerekmektedir. Başvuru sırasın muhtaçlık belgesi ile nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi olmalıdır.


Son Güncelleme: 24.04.2020 19:12
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.