08 Kasım 2019 Cuma 01:24
Diyanet 8 Kasım Cuma Türkiye Geneli Cuma Hutbesi yayınlandı

Cum hutbesi her hafta Cuma namazından bir gün önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanır. Yayınlanan Cuma hutbelerinin ülkedeki tüm camilerde okutulması istenir. Her hafta farklı konuları ele alan Cuma hutbelerinde dinimize göre bilinmesi gereken konulardan bahsedilir. Hutbenin amacı dine uygun yaşam ve davranışları Müslüman alemine doğru bir şekilde anlatmak ve onları bu konu hakkında bilgi sahibi yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda her hafta dinen zararlı ve yasak olan şeylerin anlatıldığı gibi dinen yapılmasının faziletli ve sevap olduğu davranış ve tutumlardan da hutbelerde bahsedilir.

Bu konular çevresinde yazılı metinleri bulunan Cuma hutbeleri insanları bilgilendirmek için onlara öğüt verir. Cuma hutbesi Müslümanlar için sünnettir. Hz. Muhammed Cuma hutbesine tüm Müslümanların katılmasını ve bu fazilette mahrum kalmamalarını istemiştir. Tüm camilerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından okutulması istenilen hutbeler Cuma namazından önce okunur ve her hafta günlük yaşamdaki durumlara ışık tutmayı ve Müslümanları dinen bilinçlendirmeye çalışır. Bu şekilde belirlenen konular her hafta farklılık gösterir.

8 Kasım Cuma 2019 tarihi itibariyle yayınlanan Cuma hutbesinin konusu ise ‘’Mevlid-i Nebi’' olmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen konu ile ilgili metin Başkanlık tarafından yayımlandı.

8 Kasım Cuma 2019 tarihinde Cuma namazında okunacak olan Mevlid-i Nebi adlı konu ile ilgili yayımlanan Cuma hutbesi şu şekilde;

TARİH: 08.11.2019

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ ف۪ي رَسُولِ اللّٰهِ اُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَث۪يراًۜ.

:وَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ  

.إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ صَالِحَ الْأَخْلَاقِ

MEVLİD-İ NEBİ                                                                                                                                                                                                                            

Muhterem Müslümanlar!

Bugün Cuma; müminlerin bayramı. Bu gece Mevlid-i Nebi gecesi; insanlığa İslam’ı tebliğ eden, hakkı ve hakikati öğreten, cennete giden yolda rehberlik edip her haliyle en güzel öneğimiz olan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’in dünyayı teşriflerinin yıldönümü. Bizleri özü güzel, sözü güzel son Peygambere ümmet olmakla şereflendiren Yüce Rabbimize hamd ü senalar olsun. O’nun âlemlere huzur, rahmet ve güven elçisi olarak gönderdiği Resûl-i Zîşân Efendimize, âline ve ashabına salât ve selâm olsun.

Aziz Müminler!

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), insanlığı huzura ve kurtuluşa çağıran bir davetçi, hatadan ve isyandan uzaklaştıran bir uyarıcıydı. “Bir mümin neye inanır? Bir Müslüman nasıl yaşar?” sorusunun en mükemmel ve canlı cevabıydı. Muhabbet, şefkat, vefa, cesaret ve feraset gibi erdemler onun şahsında adeta ete kemiğe bürünmüştü. Zayıflar, güçsüzler, mağdur edilenler onunla yeniden insan olmanın saygınlığını kazanmıştı. O, öyle merhamet sahibiydi ki onu yok etmek isteyenler bile hidayete ererek onda hayat bulmuştu. Nitekim cehaletin ve zulmün esir aldığı, merhametin, erdemin, hikmetin kaybolduğu karanlık bir dönem, Peygamber Efendimizin gelişi ve kutlu mücadelesiyle, ilmin, adaletin, merhametin aydınlığında asr-ı saadete dönüşmüştür. Cahiliye girdabında yolunu ve değerlerini kaybeden insanlar, onun yolundan giderek, kardeşliğin, erdemin, ahde vefanın, güzel ahlakın ve bütün iyi davranışların en güzel önekleri olmuşlardır.  

Kıymetli Müslümanlar!

Allah Resûlü (s.a.s) “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.”[1] buyurmuştur. Peygamberimizin hayatı, nice güzel söz ve davranışa sahne olmuştur. “İnsanlar Âdem’in çocuklarıdır, Âdem ise topraktandır.”[2] hadis-i şerifiyle, bütün insanların Allah katında eşit olduğunu beyan eden ve üstünlük ölçüsü olarak takvaya işaret eden odur. Kendisiyle konuşurken heyecanlanıp titreyen birine, “Korkma! Ben de senin gibi kuru et yiyen bir kadının oğluyum.”[3] buyurarak ümmetine mütevazı olmayı öğreten odur. “Allah’ım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği istiyorum.”[4] yakarışıyla dünyanın geçici nimetlerinden ziyade, Rabbimizin rızasını amaç edinmeyi bizlere öğütleyen yine odur.

Değerli Müminler!

Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: “İçinizden Allah’ın lütfuna ve âhiret gününe kavuşmayı umanlar, Allah’ı çokça zikredenler için hiç şüphe yok ki, Allah’ın Resûlünde güzel bir öneklik vardır.”[5]

O halde, Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanıyalım, anlayalım ve onun aziz sünnet-i seniyyesinin hayatımızda belirleyici bir rol üstlenmesini sağlayalım. Düşünce dünyamıza onun zihniyeti ile yön verelim ve gönüllerimizi onun ahlakıyla arındıralım. Peygamberimizin asla taviz vermediği ilkeleri biz de hayatımızın her alanında koruyalım. Unutmayalım ki Resûl-i Ekrem’i önek aldığımız ölçüde imanımız, insanlığımız ve toplumumuz özlediği güzel günlere kavuşacaktır. İşte o zaman Peygamber Efendimizin mevlidi, hepimizin dünyasında gerçek anlamda yeniden doğuş olacaktır.

Muhterem Müslümanlar!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlid gecesini takip eden hafta Mevlid-i Nebi Haftası olarak idrak edilecektir. Başkanlığımız bu yıl, Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlemiştir. Zira bencilliğin ve çıkar ilişkilerinin girdabında huzurun kaybedildiği, sevginin maddi kaygılar içerisinde hapsedildiği dünyamızda en çok aile değerlerimiz zarar görmektedir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması hepimizin sorumluluğudur.

 Her konuda olduğu gibi aile konusunda da en güzel öneğimiz Allah Resûlü (s.a.s)’dir. Mevlid-i Nebi Haftası boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle Sevgili Peygamberimizin hâne-i saadetindeki sevgi, şefkat, güven, huzur ve istişare ortamı toplumumuzla paylaşılacak, günümüzde aile kurumunun yaşadığı sorunlara Kur’an ve sünnet ışığında çözümler getirilmeye çalışılacaktır.

Bu vesile ile Mevlid-i Nebi gecemizi tebrik ediyor, haftamızın aziz milletimize ve bütün İslam âlemine hayırlar getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyoruz.

 

[1] İbn Hanbel, II, 381.

[2] Tirmizî, Menâkıb, 74.

[3] İbn Mâce, Et’ime, 30.

[4] Müslim, Zikir, 72.

[5] Ahzâb, 33/21.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yayımlanan bu metin ile birlikte ülkede bulunan tüm camilerde bu metnin Cuma hutbesi olarak okutulmasını Diyanet İşleri Başkanlığı istemektedir. Haftaya yayımlanan yeni hutbe metni ve konusu ile Cuma namazı öncesi okunacak hutbe Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanacak.

Son Güncelleme: 08.11.2019 01:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tevhid ve sünnet 2019-09-13 10:37:07

İslam dininin önündeki engel diyanet bize şirki anlat tağutları anlat Allah kuranı kerimde 8 yerde tağuttan bahsediyor bunlar nedir

Avatar
Ali 2019-09-19 19:12:58

Saying diyanet dinin tek kaynagi kurandir en buyuk gunah sirktir neden kuranin mesajini insanlara anlatmiyofsunuz rivayetler tarikatlar cemaatler mezhepler kuranin mesajini gulgelemek degilmidir kurani okuyacaksin anlayacaksin onunla amel edeceksin.bu Kitsap ululer icin degil diri olanlar icin gelmistir.yarin o kitaptan sorguya cekileceksin.alah bizi musrik olanlardan uzak eylesin.not benim umetim kurani terk eti hz peygamber

Avatar
Azmi Koculu 2019-09-05 18:40:30

Sayin Diyanetimizi ne yapmak istedigini Henuz anlamid degilim
Bazi herhalde Gencler"Dinden Soguttunuz Bizi"yaziyorlar yorumlarinda. Ne yaparsaniz yapiniz,İnsaAllah Ben İSLAM'dan
Vazgecmem. Biraz Lutfen KUR'AN'a
Daha fazla bakiniz,Tilavet Ediniz Bakara 2/121...Peygamberimizi de
Bulacaksiniz."Levhel Hadis/bos Soz
Satin almayiniz (Lokman 31/6)!.
Kizlarin Evlenme 9 Yas,gibi.
Rezil edici Azap'i burada da gorduk,degil mi? Levhel Hadis
Degil,'HADİS_İ SERİF' satin alin
Artik.Yoksa bu dunyada da Rezil
Olundugunu Gorduk !..
Yedi adet Surenin İsmi,Hayvan'dir.
Toplam 757 Ayet,102 Sayfa..
NUR 24/41.Hayvan Ummetinin herbiri
Kendi "Salatini ve Tesbihini"bilmistir.
Kehf18/10,14.Fityetu(genc Yigitler)Bu genc Yigitlerin Kopekleri de yaninda.Melek yok mu.
Melek Girmez diyen "Kafir'olur herhalde..MALİKİ'de,Kopek ve Domuz da Necis degildir!
Tahir Efendi bana KELP demis.
Mezheb'im MALİKİ'dir.
Maliki de ise KELP, TAHİR'dir!.
Melek Girmez diyen,Hem Kafir olur
Hem de,Muslumanlari DİN'den sogutur.. Artik "D

Avatar
Azmi Koculu 2019-09-05 17:37:54

Hayirli Gunler Temennisiyle,
66 Yasima kadar hep Din Buyuklerimizden,Sizlerden :
"Kul hakkiyla gelme de ! "
ALLAH'a,Kur'an'ina gore :
SİRK KOSMAK,FASİKLİK YAPMAK
"En buyuk Gunah'tir!"
Liderligini/Buyuklugunu Kaybettiler,Din Ulemalarimiz'ca !
Tabii,Bu DİN Buyuklerimizden
Peygamberimizin sas."konusamayan ciger sahileri dedigi"Hayvan Ummeti" Enam 6/38'i gormelerini
de pek beklemiyorum zaten.
DİN GUNUNDE /HESAP GUNUNDE
İlk "Hesaplasma Hayvanlar ile olacaktir.NEBE 78/40" Bu Ayeti
Bakalim ne zaman gorup,Bizlere
duyuracaksiniz ?
Bakara 2/159_Kur'an Ayetleri'ni
Ortenlere,gizleyenlere ,Hem Allah lanrt eder,Hem de butun Lanet Ediciler !.
Hayvanlara Merhamet,Hayvan Haklari,en az İnsan Haklari gibidir.. Fakat su sicak havalarda
Cuma Hutbesi Altinda"Bir Satir"
Bile Soyletemedim Siz Sauin Din Buyuklerime!
Hatta En son aradigimda "Peygamberimiz sas. Yasasaydi,SU KOYUVERİNİZ,havalar Sicak dese Bile Soyletemezdi" dedim
Rica ettigim "Cuma Hutbesi" hazirliyan Kardesler hatirlayacaklardir...
Sizleri

Avatar
Azmi KOCULU 2019-09-05 19:36:42

Hurmetlerimle.Din İsleri Yuksek Kurul'da gorevli bir Uzman Buyugumuz,Bir Tv.de canli yayin
da sorulari Cevaplamislar.Hemen hepsi de Kur'an'a,Sunnet'e Aykiri
idi.Kendilerini de aradim,delilleriyle soyledim.
Kedi Tuyleri,pis.Kopek "zaten" Melek girmez..
Ebu Hureyre/Abdurrahman Bin SahrRA
Kedisi ile Mescit'e giriyordu.Tahir Hocam ,Siz olsaydiniz Herhal,disari cikarirdiniz dedim.Nerede kaldi
"Hubbul hirrati minel İman".
Kediyi Severim,Seveni de severim
Kedi evin bir Ferdi gibidir,yediginden yenilir,icilir
Abtest alinir...Simdi biz Alimlerimizden,evinde KEDİ'si
olan kaldi mi ? ABD'de evlerde 80 Milyo Kedi besleniyor.Hiristiyan
ALMAN'larin Kedisi olmayan EV Yok.
İste Din İsleri Uzman Hocam TAHİR
Bey Hocam "Kopek bulunan yerde,EVE Melek Girmez"dedigi icin,Ayet'leri
Ve de "Mezhebim Malikidir.Maliki de ise:KELP ,TAHİR'dir !
Sadece Kopek/Melek girmez FETVA'nizdan dolayi:Dinden Sogutma
İsini Basariyla yapiyorsunuz !.
Benim de evimde KOPEK yok,beslemem,olan yerde Rahat da edemem.Fakat "MELEK GİR

Avatar
Azmi KOCULU 2019-10-03 19:13:20

Allah'a cc.mi İnat yapiyorsunuz,
Bana mi Anlamadim."Hayvan"lafzini
Ayetini soylememek icin Yeminlimisiniz! KUR'AN'da Yedi
SURENİN İSMİ "hayvan"dir.
Nebe 78/40'i da Gormediniz mi ?
İlk hesap Hayvan Ummeti Hk. Olacak
Sanki Prof.Dr.Cavat AKSİT'in
Dedigine inanacagim!
"Din İsleri Yuksek Kurulu Uyrlerin
den Bazilari :'Cennete/Cehenneme bile İnanmiyorlar.Cumhurbaskanimiza da soyledim bunu diyor.Neyse herkez vazifesini Yapiyor.Video'su İntrrnette,Meral Hanimla Mulakat..
Bu PAZAR agac dikme Faaliyeti cok guzel,Sagolunuz.
Pazartesi 07 Ekim de de : herheangibir İlk Ogretim 3.Sininif
"Gezisi DUZENLEYİNİZ de:"9" Yasindaki Kiz Cocuklarini Musahede
Ediniz.İyice Tetkik ediniz "Nikah,
Gerdek,Zifafa" girilip girilmeyecegine Karar vermis olursunuz ! İste Boyle Kur'ani
Birakip "Levhel hadis/Sahte soz"
LOKMAN 31/6 pesine Duserseniz
"RUSVAY" olmak .
Diyanet'ten hala Umidimi kesmedim.
İNSAALLAH KUR'AN'a donecek !
Yusuf 12/106 :Onlarin Cogu Ancak
Allah'a SİRK Kosarak İman Ederler.