betgram betgram setrabet

23 Ocak 2020 Perşembe 14:22
Diyanet Türkiye Geneli 24 Ocak Cuma hutbesi yayınlandı

Cum hutbesi her hafta Cuma namazından bir gün önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanır. Yayınlanan Cuma hutbelerinin ülkedeki tüm camilerde okutulması istenir. Her hafta farklı konuları ele alan Cuma hutbelerinde dinimize göre bilinmesi gereken konulardan bahsedilir. Hutbenin amacı dine uygun yaşam ve davranışları Müslüman alemine doğru bir şekilde anlatmak ve onları bu konu hakkında bilgi sahibi yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda her hafta dinen zararlı ve yasak olan şeylerin anlatıldığı gibi dinen yapılmasının faziletli ve sevap olduğu davranış ve tutumlardan da hutbelerde bahsedilir.

Bu konular çevresinde yazılı metinleri bulunan Cuma hutbeleri insanları bilgilendirmek için onlara öğüt verir. Cuma hutbesi Müslümanlar için sünnettir. Hz. Muhammed Cuma hutbesine tüm Müslümanların katılmasını ve bu fazilette mahrum kalmamalarını istemiştir. Tüm camilerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından okutulması istenilen hutbeler Cuma namazından önce okunur ve her hafta günlük yaşamdaki durumlara ışık tutmayı ve Müslümanları dinen bilinçlendirmeye çalışır. Bu şekilde belirlenen konular her hafta farklılık gösterir.

24 Ocak Cuma 2019 tarihi itibariyle yayınlanan Cuma hutbesinin konusu ise ‘’Sorumluluk Sahibi Bir Baba Olabilmek’' olmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen konu ile ilgili metin Başkanlık tarafından yayımlandı.

24 Ocak Cuma 2019 tarihinde Cuma namazında okunacak olan Sorumluluk Sahibi Bir Baba Olabilmek adlı konu ile ilgili yayımlanan Cuma hutbesi şu şekilde;

CUMA HUTBESİ - 24 OCAK 2020: 

İşte 24 Ocak 2020 Cuma HUTBESİ:

24 Ocak 2020 Cuma Hutbesi nedir? Diyanet'te Cuma Hutbesi'nin konusu nedir?

SORUMLULUK SAHİBİ BİR BABA OLABİLMEK

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimizin insanoğluna lütfettiği en kıymetli nimetlerden biri aile olmaktır. Zira aile güvendir, dayanaktır, sığınaktır. İyilikte yardımlaşmak, el birliğiyle kötülüğe engel olmaktır. Aile aynı zamanda insanı geleceğe hazırlayan en önemli kurumdur. İnsan ilk eğitimini ailesinden alır. Karakteri aile ocağında şekillenir. Sevgiyi, saygıyı, dürüstlüğü önce anne babasından öğrenir.

Ailede anne ile birlikte babaya da önemli görevler düşmektedir. Babanın sorumluluğu ailesinin maddi ihtiyaçlarını karşılamaktan ibaret değildir. Merhamet eğitimi almış, güzel ahlakla donanmış, değerlerini benimsemiş bir nesil yetiştirmek her babanın öncelikli sorumluluğudur. Hutbemin başında okuduğum hadis-i şerifte Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Bir baba çocuğuna güzel ahlâktan daha değerli bir miras bırakmış olamaz.”

Aziz Müminler!

Baba olmak, Hz. Nuh misali evladının imanla şereflenmesi için gayret göstermektir. Onun dünya ve ahiret saadetini kazanması için çırpınmaktır. Hz. Nuh, tevhit gemisine binmeyi reddeden oğluna son bir umutla şöyle seslenmişti: “…Haydi yavrum gel, sen de bizimle birlikte gemiye bin, kâfirlerle beraber olma!”

Kıymetli Müslümanlar!

Baba olmak, Hz. İbrahim misali duayı dilinden düşürmemektir. İtaatkâr bir kul olabilmek için Allah’a sığınmaktır. Salih bir nesil için O’na yalvarmaktır. Nitekim İbrahim (a.s) Rabbine şöyle niyaz etmişti: “Ey Rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan eyle, soyumuzdan da sana teslim olacak bir ümmet çıkar. Bize ibadet usullerimizi göster, tövbemizi kabul et. Şüphesiz tövbeleri kabul eden, merhameti bol olan yalnız sensin.”  “Rabbim! Beni ve soyumdan gelecek olanları namaza devam edenlerden eyle! Ey Rabbimiz, duamı kabul eyle!”

Değerli Müminler!

Baba olmak, Hz. Yakup gibi zorluklar karşısında metanetini korumaktır. Ne kadar ağır olursa olsun dünya imtihanını sabır ve tevekkülle karşılamaktır. Evladına daima sevgiyi, merhameti, adaleti ve şefkati aşılamaktır. Yanlış yaptıklarında onları uyarmak ama hiçbir zaman onlardan ümidini kesmemektir. Hz. Yakup, kıskançlıkları sebebiyle kardeşleri Hz. Yusuf’u kuyuya atan çocuklarına şöyle seslenmiştir: “…Hayır! Nefsiniz sizi kötü bir iş yapmaya sürüklemiş; artık bana düşen güzelce sabretmektir. Anlattığınız şeyler karşısında, bana yardım edecek olan ise ancak Allah’tır.”

Aziz Müslümanlar!

Baba olmak, Hz. Lokman gibi evladına şefkatle öğüt vermektir. Ona doğruyu ve yanlışı, haramı ve helali öğretmektir. Hz. Lokman, oğluna şu güzel nasihatlerde bulunmuştur: “Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma; çünkü O’na ortak koşmak elbette büyük bir zulümdür.” “Yavrucuğum, namazını özenle kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelen musibetlere sabret.” “Gurura kapılarak insanlara burun kıvırma, yeryüzünde böbürlenerek yürüme; unutma ki Allah gurura kapılıp kendini beğenen hiç kimseyi sevmez.” “Yürüyüşünde ölçülü ol, sesini de yükseltme…”

Değerli Müslümanlar!

Baba olmak, âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin sünnetinin izinde yürümektir. Allah Resûlü (s.a.s), önek bir aile babasıydı. Çocukları arasında hiçbir ayrım yapmazdı. Kızı Fatıma’yı görünce ayağa kalkar, elinden tutar, şefkatle öper ve kendi yerine oturturdu.  O sadece kendi yavrularına değil bütün çocuklara anlayışlı davranırdı. Peygamberimizin terbiyesinde büyüyen Hz. Enes, Resûl-i Ekrem’den şöyle bahseder: “Resûlullah’a on sene hizmet ettim. Vallahi bana bir kez olsun ‘Öf!’ bile demedi.”

Muhterem Müminler!

Çocuklarımız bizden ilgi ve şefkat bekler. Yanımızda değerli olduklarını hissetmek ister. Hayatı öğrenirken, kendilerine rehberlik edecek pusula, sığınacakları liman olmamızı arzu eder. Öyleyse günlük hayatın koşuşturması ve geçim telaşı içinde çocuklarımızı ihmal etmeyelim. Dinine, vatanına ve bütün insanlığa faydalı nesiller yetiştirmek için her türlü fedakârlığı gösterelim. Yavrularımızı sevgimizden, ilgimizden ve duamızdan mahrum bırakmayalım.  

  Tirmizî, Birr, 33.

  Hûd, 11/42.

  Bakara, 2/128.

  İbrâhim, 14/40.

  Yûsuf, 12/18.

  Lokmân, 31/13, 17-19.

  Ebû Dâvûd, Edeb, 143, 144.

  Müslim, Fedâil, 51.     

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

Yayımlanan bu metin ile birlikte ülkede bulunan tüm camilerde bu metnin Cuma hutbesi olarak okutulmasını Diyanet İşleri Başkanlığı istemektedir. Haftaya yayımlanan yeni hutbe metni ve konusu ile Cuma namazı öncesi okunacak hutbe Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanacak.

Son Güncelleme: 23.01.2020 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tevhid ve sünnet 2019-09-13 10:37:07

İslam dininin önündeki engel diyanet bize şirki anlat tağutları anlat Allah kuranı kerimde 8 yerde tağuttan bahsediyor bunlar nedir

Misafir Avatar
yaren14 2019-11-15 11:01:55 @tevhid ve sünnet

araştır madem işin ne

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ali 2019-09-19 19:12:58

Saying diyanet dinin tek kaynagi kurandir en buyuk gunah sirktir neden kuranin mesajini insanlara anlatmiyofsunuz rivayetler tarikatlar cemaatler mezhepler kuranin mesajini gulgelemek degilmidir kurani okuyacaksin anlayacaksin onunla amel edeceksin.bu Kitsap ululer icin degil diri olanlar icin gelmistir.yarin o kitaptan sorguya cekileceksin.alah bizi musrik olanlardan uzak eylesin.not benim umetim kurani terk eti hz peygamber

Avatar
Azmi Koculu 2019-09-05 18:40:30

Sayin Diyanetimizi ne yapmak istedigini Henuz anlamid degilim
Bazi herhalde Gencler"Dinden Soguttunuz Bizi"yaziyorlar yorumlarinda. Ne yaparsaniz yapiniz,İnsaAllah Ben İSLAM'dan
Vazgecmem. Biraz Lutfen KUR'AN'a
Daha fazla bakiniz,Tilavet Ediniz Bakara 2/121...Peygamberimizi de
Bulacaksiniz."Levhel Hadis/bos Soz
Satin almayiniz (Lokman 31/6)!.
Kizlarin Evlenme 9 Yas,gibi.
Rezil edici Azap'i burada da gorduk,degil mi? Levhel Hadis
Degil,'HADİS_İ SERİF' satin alin
Artik.Yoksa bu dunyada da Rezil
Olundugunu Gorduk !..
Yedi adet Surenin İsmi,Hayvan'dir.
Toplam 757 Ayet,102 Sayfa..
NUR 24/41.Hayvan Ummetinin herbiri
Kendi "Salatini ve Tesbihini"bilmistir.
Kehf18/10,14.Fityetu(genc Yigitler)Bu genc Yigitlerin Kopekleri de yaninda.Melek yok mu.
Melek Girmez diyen "Kafir'olur herhalde..MALİKİ'de,Kopek ve Domuz da Necis degildir!
Tahir Efendi bana KELP demis.
Mezheb'im MALİKİ'dir.
Maliki de ise KELP, TAHİR'dir!.
Melek Girmez diyen,Hem Kafir olur
Hem de,Muslumanlari DİN'den sogutur.. Artik "D

Avatar
Azmi Koculu 2019-09-05 17:37:54

Hayirli Gunler Temennisiyle,
66 Yasima kadar hep Din Buyuklerimizden,Sizlerden :
"Kul hakkiyla gelme de ! "
ALLAH'a,Kur'an'ina gore :
SİRK KOSMAK,FASİKLİK YAPMAK
"En buyuk Gunah'tir!"
Liderligini/Buyuklugunu Kaybettiler,Din Ulemalarimiz'ca !
Tabii,Bu DİN Buyuklerimizden
Peygamberimizin sas."konusamayan ciger sahileri dedigi"Hayvan Ummeti" Enam 6/38'i gormelerini
de pek beklemiyorum zaten.
DİN GUNUNDE /HESAP GUNUNDE
İlk "Hesaplasma Hayvanlar ile olacaktir.NEBE 78/40" Bu Ayeti
Bakalim ne zaman gorup,Bizlere
duyuracaksiniz ?
Bakara 2/159_Kur'an Ayetleri'ni
Ortenlere,gizleyenlere ,Hem Allah lanrt eder,Hem de butun Lanet Ediciler !.
Hayvanlara Merhamet,Hayvan Haklari,en az İnsan Haklari gibidir.. Fakat su sicak havalarda
Cuma Hutbesi Altinda"Bir Satir"
Bile Soyletemedim Siz Sauin Din Buyuklerime!
Hatta En son aradigimda "Peygamberimiz sas. Yasasaydi,SU KOYUVERİNİZ,havalar Sicak dese Bile Soyletemezdi" dedim
Rica ettigim "Cuma Hutbesi" hazirliyan Kardesler hatirlayacaklardir...
Sizleri

Avatar
Azmi KOCULU 2019-09-05 19:36:42

Hurmetlerimle.Din İsleri Yuksek Kurul'da gorevli bir Uzman Buyugumuz,Bir Tv.de canli yayin
da sorulari Cevaplamislar.Hemen hepsi de Kur'an'a,Sunnet'e Aykiri
idi.Kendilerini de aradim,delilleriyle soyledim.
Kedi Tuyleri,pis.Kopek "zaten" Melek girmez..
Ebu Hureyre/Abdurrahman Bin SahrRA
Kedisi ile Mescit'e giriyordu.Tahir Hocam ,Siz olsaydiniz Herhal,disari cikarirdiniz dedim.Nerede kaldi
"Hubbul hirrati minel İman".
Kediyi Severim,Seveni de severim
Kedi evin bir Ferdi gibidir,yediginden yenilir,icilir
Abtest alinir...Simdi biz Alimlerimizden,evinde KEDİ'si
olan kaldi mi ? ABD'de evlerde 80 Milyo Kedi besleniyor.Hiristiyan
ALMAN'larin Kedisi olmayan EV Yok.
İste Din İsleri Uzman Hocam TAHİR
Bey Hocam "Kopek bulunan yerde,EVE Melek Girmez"dedigi icin,Ayet'leri
Ve de "Mezhebim Malikidir.Maliki de ise:KELP ,TAHİR'dir !
Sadece Kopek/Melek girmez FETVA'nizdan dolayi:Dinden Sogutma
İsini Basariyla yapiyorsunuz !.
Benim de evimde KOPEK yok,beslemem,olan yerde Rahat da edemem.Fakat "MELEK GİR

Avatar
Azmi KOCULU 2019-10-03 19:13:20

Allah'a cc.mi İnat yapiyorsunuz,
Bana mi Anlamadim."Hayvan"lafzini
Ayetini soylememek icin Yeminlimisiniz! KUR'AN'da Yedi
SURENİN İSMİ "hayvan"dir.
Nebe 78/40'i da Gormediniz mi ?
İlk hesap Hayvan Ummeti Hk. Olacak
Sanki Prof.Dr.Cavat AKSİT'in
Dedigine inanacagim!
"Din İsleri Yuksek Kurulu Uyrlerin
den Bazilari :'Cennete/Cehenneme bile İnanmiyorlar.Cumhurbaskanimiza da soyledim bunu diyor.Neyse herkez vazifesini Yapiyor.Video'su İntrrnette,Meral Hanimla Mulakat..
Bu PAZAR agac dikme Faaliyeti cok guzel,Sagolunuz.
Pazartesi 07 Ekim de de : herheangibir İlk Ogretim 3.Sininif
"Gezisi DUZENLEYİNİZ de:"9" Yasindaki Kiz Cocuklarini Musahede
Ediniz.İyice Tetkik ediniz "Nikah,
Gerdek,Zifafa" girilip girilmeyecegine Karar vermis olursunuz ! İste Boyle Kur'ani
Birakip "Levhel hadis/Sahte soz"
LOKMAN 31/6 pesine Duserseniz
"RUSVAY" olmak .
Diyanet'ten hala Umidimi kesmedim.
İNSAALLAH KUR'AN'a donecek !
Yusuf 12/106 :Onlarin Cogu Ancak
Allah'a SİRK Kosarak İman Ederler.

Popüler Haberler