Diyarbakır ve Siirt'te Bulunan Petrol Kuyularının Ekonomiye Katkısı 700 Milyon Dolar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Diyarbakır ve Siirt'te bulunan petrol kuyularını ülke ekonomisine 700 milyon dolar katkı sağlayacağı müjdesini verdi.

Diyarbakır ve Siirt'te Bulunan Petrol Kuyularının Ekonomiye Katkısı 700 Milyon Dolar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, Diyarbakı ve Siirt'te üç kuyuda petrol keşfedildiğini belirtti. Bu gerçekleştirilen petrol keşiflerinin ülke ekonomisine 700 milyon dolar katkı sağlayacağını müjdesini verdi.

Mermer-1, Hançerli-5 ve Demirkuyu-1 isimli kuyularda petrol bulunduğunu belirten Dönmez, "Yüksek teknoloji ve yerli insan kaynağımızla yaptığımız çalışmalarımız sonuç vermeye başladı. Diyarbakır ve Siirt’te üç sahada 22,52 milyon varil yerinde rezerv petrol keşfettik. Bu keşiflerle ekonomimize yaklaşık 700 milyon dolar katkı sağlayacağız." diye konuştu.

3 bin 700 metreyle Türkiye'nin üretim yapılan en derin kuyusu olma özelliğini taşıyan Mermer-1 sahasında hidrolik çatlatma yöntemiyle petrol üremi ilk kez yapıldı. Söz konusu sahada günlük 200 varil üretim yapılıyor. Hançerli-5 sahasında günlük 910 varil, Siirt'te bulunan Demirkuyu-1 kuyusunda ise günlük 450 varil üretim gerçekleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 00:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler