Diyarbakır Yüksek Faizden Şikayetçi

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, bankaların kredilere yüksek faiz uygulamalarına tepki gösterdi. Kaya, bu durumun yatırımcılara zorluklar çıkardığını aktardı.

Diyarbakır Yüksek Faizden Şikayetçi

Yüksek faiz uygulamaları sebebiyle yatırımcıların kredi çekmek istemediğini söyleyen Kaya, iş dünyasındaki sıkıntılara yer verdi. Önceki kredi borcunu tamamen kapatan işverenlerin yeni yatırım yelkeni açmak istemediğini paylaşan Kaya, krizin çözülemeyecek bir şey olmadığını dile getirdi.  Mevcut krizde bankaların da inisiyatif alması gerektiğine vurgu yapan Kaya, ticarette birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti.

Bu süreçte herkesin el ele krizi aşmak için adım atması gerektiğini bildiren Kaya’nın sözlerinde tefeciler de vardı. Kaya, yüksek faizler sebebiyle insanların yasadışı yollardan maddi kaynak temin ettiğini ve bunun ekonomiye katkı sağlamadığını kaydetti.

Durum Daha Kötüye Gidebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu konuya değindiğini hatırlatan Kaya, illegal yolların ekonomik dolaşıma olan zararından bahsetti. Ülke yetkililerin bu konuda gerekli adımları atması gerektiği vurgusunu yapan Başkan, zincirleme problemler silsilesinin yaklaştığına değindi.

Ekonomistler bu durumdan çıkabilmek için özellikle de büyük iş adamlarının elini taşın altına koyması gerektiğini savunmakta. Para dolaşımı için bankaların tercih edilmesi gerektiği, bankaların da faiz uygulamalarında indirime gitmesi gerektiği konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 17:10

YORUM EKLE