Doğalgaz, Elektrik, Su kıyasen fatura düzenlemesi nedir? Süreç nasıl işleyecek?

Tüm dünyaya yayılmış olan korona virüs salgını sebebi ile belli bir yaşa gelen evde çıkma yasağı vatandaşlar tarafından uygulanmaya devam etmektedir. Vatandaşların sağlığı için evde kal uyarısı hala devam etmektedir. Peki, bu süreç içerisinde Doğalgaz, Elektrik, Su kıyasen fatura düzenlemesi nedir? Süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar...

Doğalgaz, Elektrik, Su kıyasen fatura düzenlemesi nedir? Süreç nasıl işleyecek?

Korona virüs salgını nedeni ile birçok vatandaşın sağlık kapsamı içerisinde evden çıkamama durumu söz konusudur. Vatandaşların evden çıkamamalarından dolayı faturalın bu süre zarfında nasıl ödeneceği de vatandaşlar tarafından merak konusu haline geldi. Peki, bu süre zarfında Doğalgaz, Elektrik, Su kıyasen fatura düzenlemesi nedir? Süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar...

Korona virüs sebebi ile faturalar ödenmemektedir!

Tüm ülke olarak korona virüs salgınından dolayı evde kalmaya devam etmektedirler. Home office olarak işine devam edemeyecek olan vatandaşlar maddi açıdan sıkıntılar yaşamaktadırlar. Emekli olamayan vatandaşlarımızın ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın maddi olarak zorlandığı bir dönemdeyiz. Korona virüs salgını nedeni ile maddi açıdan sıkıntı yaşayan tüm vatandaşlar sosyal yardım desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunmaya devam ediyorlar. 

Elektrik ve Doğalgaz Sayaçları 3 Ay Okunmayacak!

EPDK’dan gelen açıklamaya bakacak olursak, korona virüs salgını ile ilgili elektrik ve doğalgaz faturaları konusu kapsamında yeni kararlar alınmaya devam ediyor. EPDK tarafından açıklanan karara göre 3 ay süre ile elektrik ve doğalgaz faturalarında sayaç okunmayacaktır. Abonelerin geçmiş tüketimlerine bağlı olarak abone sahiplerine bir fatura gönderimi yapılacaktır.

EPDK'dan gelen açıklama:

“Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında salgının daha fazla yayılmasını engellemek adına ve sosyal mesafenin en iyi şekilde sağlanması amacı ile yetkili uzman kurul ve kurumlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarına ilişkin yeni düzenlemeler yapılmaya devam etmektedir.

Kurumumuz tarafınca yapılan düzenlemenin önceliği sektörde yer alanların ve tüm vatandaşlarımızın sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır.” açıklamasında bulundu.

Kıyasen Fatura Düzenlemesi Nedir? Süreç Nasıl İşleyecek?

EPDK’dan açıklamaların söz konusu olması ile yapılacak olan fatura düzenlemesi yaklaşık olarak 3 ay sürecek. Uygulamanın sebebi ise sayaç okuma görevlilerini korona virüs salgınından etkilenmemek adına korumaktır. Kıyasen fatura düzenlemesine giren hanelerin ise daha sonradan fatura mahsuplaşması yapılarak gerçek tüketimleri ortaya çıkartılacak. 

Ünlüler ve yaşamları hakkında merak edilen tüm magazin haberlerinden en sıcak ekonomi haberlerine kadar tüm gelişmeler Haberport mobil uygulamasıyla parmaklarının ucunda! HEMEN İNDİR!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Sıcak haberleri anında öğrenmek için bizi Instagram’da da takip etmeye başla! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Gündemin nabzını beraber tutalım! Hadi sen de Facebook Grubumuza Katıl, tartışmaları gör, haberleri oku! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Twitter hesabımızı takibe başla, merak ettiğin güncel haberleri asla kaçırma! Tüm sıcak gelişmeler burada. >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 23:08

YORUM EKLE

Popüler Haberler