Doğalgaz Fiyatında Süreğen Artış

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, döviz ve petrol fiyatındaki artışa dikkat çekerek doğalgazda yüzde 15, konutta yüzde 9 ve elektrikte yüzde 17 zam yapılabileceğini açıkladı.

Doğalgaz Fiyatında Süreğen Artış

Doğalgaz fiyatlarının petrol fiyatlarıyla bağlantılı olarak yükseldiğine dikkat çeken Arslan, bu anlamda yükseliş beklendiğini söyledi. 1 Eylül’de doğalgaza yüzde 9 zam yapıldığı ifadelerini aktaran Arslan, bunun Avrupa’daki en düşük fiyat olduğunu aktardı. Konutlara bakıldığında 100 kilovatsaatlik maliyet 5,6 Euro iken Türkiye için bu tutar 2,34 Euro. Ancak petrol fiyatının ve döviz kurundaki yükselişin buna müsaade etmeyeceği de açıklamalarında yer aldı.

Arslan: Petrol Fiyatı ve Dolar Kuru Yüzde 50 Arttı

Arslan, ilerleyen günlerde fiyat artışlarının konutlara en az şekilde yansıtılması için politika izleneceğine vurgu yaptı. İlerleyen günlerde petrol fiyatının 100 dolar seviyesine çıkabileceğini aktaran Arslan, düşüncelerinin 85 dolardan aşağı olacağı yönünde olduğunu kaydetti.

Doğalgaza tahmini olarak yüzde 15’lik zam yapılmasının beklendiğini vurgulayan Arslan, konutlara yüzde 9 zam yapılacağından bahsetti. Arslan’ın sözlerinde elektrik üretiminde yüzde 17 seviyesi dolaylarında ciddi bir zam yapılacağı da yer aldı. Konut sektörüne artışın yaşanmaması için elektrik üretiminde doğalgazın daha az kullanılmaya çalışıldığından söz eden Arslan, yenilenebilir elektriğe ağırlık verildiğini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 13:58

YORUM EKLE

Popüler Haberler