Doğalgaz Zammı Kapıya Dayandı, 1 Temmuz'da Artış Bekleniyor

Ekonomik dalgalanmaların etkilemesi olası görülen doğal gaza beklenen zam geliyor. Doğal gazda fiyat artışının 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağı düşünülüyor.

Doğalgaz Zammı Kapıya Dayandı, 1 Temmuz'da   Artış Bekleniyor

Türkiye'nin son 2 yıllık süreç içerisinde yaşadığı ekonomik dalgalanmalar etkilerini sürdürüyor. Döviz kurunun bir süredir kontrol altına alınamadağı ve petrol fiyatlarının günden güne arttığı süreçte fiyat artışlarının doğal gaza ne zaman yansıyacağı merak ediliyordu. Sonunda sınır seviyede yükselişlere ulaşıldı ve önemli kaynaklardan aktarılan bilgilere göre doğal gaza zam 1 Temmuz itibariyle %20 oranında geliyor.

BOTAŞ DENGELEME GAZINA %20 EKLEDİ

Açıklanan bilgilere göre BOTAŞ'ın dengeleme gazı fiyatları %20 oranında yükseldi. Dengeleme gazında yaşanan bu artışın, benzer ölçüde 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere doğal gaz tarifelerine de yansıtılacağı düşünülüyor. 

Dengeleme gazı, aylık olarak doğal gaz kullanıcılarının tüketmelerine olası bakmadıklarını ön gördükleri doğalgazı, daha fazla tüketen kullanıcılara satabildikleri bir piyasadır. Eğer fazla gaz tüketen kişi ihtiyacı olan gazı, ihtiyaç fazlasını satan bir kişiden temin edemezse bu durumda BOTAŞ'tan dengeleme gazı alması gerekiyor ve bu dengeleme gazı için belirlenen fiyat üzerinden satın alım yapıyor. Standart gaz tarifesi fiyatlarına göre daha fazla değeri olan dengeleme gazına yönelik yapılan %20 artış sonrasında, şimdi paralel olarak 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere olağan doğal gaz fiyatında da (yaklaşık 50 Türk Lirası) artış yapılacağı ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 12:50

YORUM EKLE

Popüler Haberler