Dolar En Sonunda Beklenen Gerilemeyi Gösterdi

ABD’de Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaların ardından doların birden 3.76 seviyesini kadar görmesinin ardından ülkemizce beklenen düşüş sonunda gerçekleşti;

Dolar En Sonunda Beklenen Gerilemeyi Gösterdi
Döviz kurlarında düşüş gözlemlenebilmesi adına atılan adımlar sonuç vermeye devam ediyor. Özellikle darbe kalkışmasının ardından yaşanan ekonomik dalgalanmanın ve yükselen döviz kurlarının yeniden normale döndürülebilmesi için yatırımı tavsiye edici tutumlar sergilendi. Bankalarımız yatırımların artırılabilmesi için faiz oranlarını artırdı ve böylelikle hem yabancı yatırımcı hem de ülkemiz yatırımcıları ülkemiz bankalarından daha fazla kazanç elde edebilmek için ülkemize yatırım yapmışlardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dövizleri Bozdurun Çağrısı

15 Temmuz kalkışmasının ardından döviz kurlarının çok ciddi bir artış göstermesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlarımıza önemli çağrılarda bulundu. Vatandaşlarımızı dövizleri bozdurmaya yönelik tavsiye eden ve vatandaşlarımızın bu durumdan karlı çıkabileceği belirtildi. Bununla birlikte ülkemizde milli para değerinin yaygınlaştırılabilmesi için de bu durumun çok büyük bir öneme sahip olduğuna değinildi. Milli paranın değer kazanabilmesi ve döviz kurlarının tabana indirgenebilmesi için vatandaşlarımız yastık altında sakladıkları dövizleri bozdurmuşlardır.

Belediyelerimiz de Bu Konuda Büyük İşler Başardı

Ekonomik anlamda bir ilerleme kaydedilebilmesi için belediyelerimiz de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu isteklerde bulunmuştu. Hatta esnaflarımız dolar bozduran vatandaşlarımız için önemli kampanyalar yapmış, otobüslerde ücret alınmamıştır. Ülkesini seven milyonlarca vatandaşımız bu yolda gözleri dolduran işlere imza atmışlardır.

Dolar 3.72 Seviyesini Test Etti

Amerika Birleşik Devletleri’nde tarım dışı istihdam verisinin öğrenilmesinin ardından 3.72 seviyesi test edildi. Ücret artışlarının ise beklentinin daha altında kalması, doların değer kaybetmesini kaçınılmaz hale getirdi. Ak Yatırım tarafından yapılan açıklamalarda ise, ele geçirilen verilerin piyasa beklentilerinin daha da üzerinde olduğu yer aldı. Bundan dolayı da ilerleyen günlerde doların daha da artış gösterebileceği gibi bir durumun söz konusu olabileceği belirtildi.

Dolar 3.50 Seviyesini Görecek Denilmişti

Doların 3.60 seviyesinin altına inmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, doların 3.50 seviyesine yaklaşacağı bilgisini aktarmıştı. Ancak ABD Merkez Bankası Fed’in attığı adımların ardından süreç bu şekilde işlemedi denebilir. En azından kısa vadede böyle bir durumun söz konusu olmayacağı söylenebilir. Yine de kısa bir sürede doların böyle bir düşüş yaşamaması, ilerleyen günlerde olmayacağı anlamına da gelmemekte.
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 03:51

YORUM EKLE