Dolar Son Haftaların En Düşük Seviyesine Ulaştı

Son haftalarda beklenmeyen seviyelerde bir yükseliş gerçekleştiren dolar bugün son 3 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Dolar Son Haftaların En Düşük Seviyesine Ulaştı
Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın faiz oranlarının artırımına gidilebileceği açıklamasını yapmasının ardından döviz kurlarında belirgin bir yükseliş gözlemlendi. Sadece yapmış olduğu bir açıklamayla bile böylesine büyük bir yükseliş gerçekleştirmesi şaşkınlık yaratacak bir duruma gelmişti. 3.60 seviyesinin altına düşen doların ilerleyen süreçlerde 3.50 seviyesine de yaklaşması ön görülüyordu. Ancak sürecin tam tersi yönde işlemesiyle birlikte doğrudan bir şaşkınlık durumu meydana geldi.

Meydana gelen artış sonrasında dolar birden 3.73 seviyelerini gördü ve hatta 3.80 seviyesine kadar da yaklaştı. Ancak bu sürecin ardından ekonomik anlamda atılan adımlar sayesinde dolar bugün 3.62 seviyesiyle başladı. 27 Şubat tarihinden beri en düşük seviye olan 3.58 seviyesini de gören doların, son 3 haftanın dibini gördüğü belirtildi. Öğle saatlerinde ise doların 3.60 seviyesinde işlem gördüğü belirtilirken, Euro’nun ise 3.90 seviyesinin biraz daha altında gözlemlendiği aktarılmakta.

3.55 Seviyesinin Altını Görebilir

Doların bugün 3.60 seviyesinin altından bile işlem görmesiyle birlikte ülkemizin büyüme beklentileri yine yükselişe geçmiş durumda. Sürecin olumlu yönde işleyebilmesi adına olumlu yönde atılan adımlar sonuç vermeye devam etmeye devam ediyor. Yapılan yatırımların hız kesmeden halen gerçekleşmeye devam ediyor olması olumlu yönde ivme gerçekleşmesini de sağlamakta.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Negatif Not Vermeye Devam Ediyor

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s geçtiğimiz günlerde ülkemiz bankalarını değerlendirmiş ve bankaların çok büyük bir kısmının not görünümünü durağandan negatife çevirmiştir. Ancak bu süreçte alınan notun sebebinin üzerinde yoğun bir şekilde durulmakta ve bu not görünümünün düzeltilebilmesi için atılması gereken adımlar üzerine bir çaba sarf edilmekte.
 
Süper güç seviyesindeki ülkelerin seviyesine erişebilmek için ülkemizin coğrafi konum itibariyle oldukça yüksek seviyelerde dalgalanabileceği ancak eğitim anlamında görülen eksiklikler sebebiyle bu durumun gerçekleşmediği açık bir gerçek. Bu sürecin iyileştirilebilmesi ve gençlerimizin aydınlık gelecekle ülkemizi temsil etmelerini sağlayabilmek adına önemli yenilikler de getirilmeye devam ediliyor. 
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 02:52

YORUM EKLE