Dövizle askerlik ne kadar oldu? Yurt dışındakiler için bedelli askerlik ücretleri

Yurtdışındaki yaşayan Türkler için bedelli askerlik tutarı ne kadar oldu? Dövizle askerlik bedeli 2019 yılı için belli oldu.

Dövizle askerlik ne kadar oldu? Yurt dışındakiler için bedelli askerlik ücretleri

Yeni Askeralma Kanunu yurt dışındakiler için bir düzenleme getirdi. Bu kanun kapsamında dövizle askerlik için bu yıl 5 bin 133 Euro ödenmesi gerekiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yürürlüğe giren yeni askerlik kanunuyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bu kanunla askerlik süresi 6 aya indirilirken, bedelli ve dövizle askerlikle ilgili de kalıcı bir düzenleme yapıldı. Bedelli askerlik tutarı 240 bin göstergenin memur aylık katsayısı ile çarpımı ile her yıl artırılacak. Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının dövizle askerlik kapsamında ödeyeceği tutar da yılın ilk iş günündeki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Euro olarak hesaplanacak.

Tutarın bu kapsamda, 5 Bin 133 Euro yani, 32 bin 953 TL olduğu ifade ediliyor.

Ancak bu rakamlara yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları tepki gösteriyor.

Artışın yüzde 150 olduğunu belirten vatandaşlar rakamın çok yüksek olduğunun da altını çiziyor.

Peki Dövizle Askerlikten Kimler Yararlanabilecek?

Dövizle askerlik hakkından yabancı ülkelerde iltica başvurusu dışında elde ettikleri çalışma iznini de ihtiva eden oturma izni veya doğrudan çalışma iznine sahip işçi, işveren veya bir meslek ya da sanat mensubu sıfatını haiz olanlar ile yabancı bandralı gemilerde çalışanlar yararlanabilecek. Bundan yararlanmak için ise en az 3 yıl fiilen çalışma şartı mevcut.

Yurt dışında ikamet eden ve çifte vatandaşlık hakkına sahip olan Türk vatandaşları ise en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkeleri bulunmaları halinde çalışma şartı aranmadan yararlanabilecek. Başvurular ise konsolosluklara yapılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 13:51

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgür
Özgür - 8 ay Önce

But bir soygun ülkenin gelir kaynağı olmayınca vatandaşı soymak güzel fikir tebrikler


Popüler Haberler