Dul Maaşı Alma Şartları Neler? 2019 Dulluk Maaşı Ne Kadar?

Toplumdaki dezavantajlı bireylere sosyal devlet anlayışıyla birtakım maddi olanaklar sağlanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de dul maaşıdır. Peki dul maaşı alma şartları neler ve 2019 yılında dulluk maaşı ne kadar? İşte detaylar.

Dul Maaşı Alma Şartları Neler? 2019 Dulluk Maaşı Ne Kadar?

Sosyal devlet ilkesiyle toplum içerisinde dul kalan kadınlar için dul maaşı verilmektedir. Eşini vefat etmek suretiyle kaybeden bireylerin maddi açıdan yaşayabileceği olanaksızlıklara destek olma mahiyetinde dul maaşları verilmektedir. Dul maaşının alınabilmesi için gerekli şartları taşıyan bireylere 2 ayda bir olmak üzere 550 TL ödeme yapılmaktadır.

Güncel Dulluk Maaşı Tutarı

Eşi vefat eden ihtiyaç sahibi kadınların yaşamını idame ettirebilmesi için 2 ayda bir sosyal yardım niteliğinde dul maaşı verilmektedir. Dul maaşı 2019 yılında 550 TL olarak güncellenmiştir. 2020 yılında bu tutarın 600 TL’ye yükseleceği konuşulmakta ve gerekli şartları taşıyan bütün kadınlara dul maaşı verilebilmektedir.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşının alınabilmesi için birtakım şartların sağlanması gerekmektedir.

Eşi vefat etmesi suretiyle dul kalan kadınlara bu olanak sağlanmaktadır. Resmi nikah olması gerekmekte ve imam nikahı olan ancak resmi nikahı olmayanlara dul maaşı verilmemektedir.

Eşi vefat eden kadının herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekmekle birlikte, sosyal güvence veya babasının sosyal güvencesi bulunan kadın maaş olanağından yararlanamaz.

Eşi vefat eden kadına herhangi bir maaş kalmaması gerekmektedir. Eşi vefat eden bireye maaş bağlanırsa, dul maaşı alma hakkı ortadan kalkar.

En önemli durum ise kadının muhtaç duruma olmasıdır. Muhtaçlık durumu için başvuruda bulunan kişi ile ilgili yetkili merci Mütevelli Heyeti’dir.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşi vefat etmiş ihtiyaç sahibi kadınlar, ikametgah adresinin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak bireylerin kimlikleriyle birlikte başvuru yapması gerekmekle birlikte, başvurusu gerçekleşen birey için dosya açılır ve kişinin muhtaçlık durumu araştırılır.

Araştırma Mütevelli Heyeti tarafından gerçekleşir ve yapılan araştırma sonrasında uygun görülen bireyler için maaş bağlanmasına yönelik tavsiyede bulunulur. Kadının çalışacak durumda olduğu anlaşılırsa, İŞKUR’a yönlendirilir ve dul maaşı bağlanmaz.

Dul Maaşının Kesileceği Durumlar Nelerdir?

Dul maaşı alan ihtiyaç sahibi kadınlara tanınan bu hak, bazı durumlar söz konusu olduğunda elinden alınır. Bunlar;

Gelir testi sonucu kişinin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması,

Kadının yeniden evlenmesi,

Kadının resmi veya imam nikahı olmaksızın başka birisiyle yaşadığının tespit edilmesi,

Dul maaşından farklı bir yardımın alınması,

İkamet edilen yerden farklı bir noktaya taşınması ve bu değişikliğin bildirilmemesi,

Dul kadının SGK’lı olarak işe başlaması,

Kayıt dışı olarak herhangi bir kurumda çalıştığının tespit edilmesi hallerinde dul maaşı kesilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 15:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler